Jak prawidłowo odżywiać się w I trymestrze ciąży?

Okres ciąży to czas gdy Twoja waga zacznie rosnąć i jest to zjawisko zupełnie normalne i konieczne. Przyrost masy ciała będzie uzależniony od tego ile wcześniej ważyłaś i nie powinien być zbyt duży. Prawidłowo masa ciała wzrasta o około 20%. Zbyt duży lub zbyt mały przyrost masy ciała może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Podczas każdej wizyty u ginekologa będziesz miała kontrolowana wagę.

1

W I trymestrze ciąży nie zwiększa się zapotrzebowanie na energię.Dieta w tym okresie powinna być nastawiona na minerały i witaminy.


2

Potrzebujesz w okresie całej ciąży 1-1,5 porcji dziennie produktów białkowych, dlatego spożywaj mięso (cielęcina, wołowina, polędwica wieprzowa, pierś kurczaka lub indyka), nasiona roślin strączkowych (fasola, cieciorka, soczewica, groch) oraz 2 jaja. Mięso i nasiona roślin strączkowych zawierają duże ilości białka oraz witamin z grupy B, większość źródeł białka jest źródłem żelaza i cynku.


3

W I trymestrze ciąży potrzebujesz 4 porcji warzyw i 3 porcji owoców w ciągu dnia. Warzywa o barwie ciemnej zieleni dostarczają kwas foliowy – witaminę z grupy B chroniącą przed powstaniem wad rozwojowych cewy nerwowej u płodu w I trymestrze ciąży. Najwięcej cennych związków dostarczysz sobie stosując metodę tzw. tęczy, sięgaj codziennie po warzywa i owoce we wszystkich możliwych kolorach.


4

W związku z często występującymi w tym okresie nudnościami i wymiotami należy zmienić pewne nawyki żywieniowe i mimo wszystko nie rezygnować z posiłków.
Szczegółowe informacje dotyczące odżywiania przy występujących nudnościach i wymiotach znajdziesz w innych poradach zamieszczonych na portalu zaradni.


5

W I trymestrze ciąży często obserwuje się nieznaczny spadek masy ciała (spowodowany np. wymiotami, nudnościami), około 20 tygodnia następuje stopniowy przyrost.


6

Nie jedz za dwoje, prowadzi to do nadmiernego przyrostu masy ciała, może być przyczyną pojawienia się zaburzeń w przebiegu ciąży i porodu.


7

Zbyt duży przyrost masy ciała utrudnia powrót do wagi sprzed ciąży, ponieważ powoduje nadmierne rozwinięcie tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicy barków, klatki piersiowej, ud.


8

Unikaj picia kawy, mocnej herbaty, coca-coli oraz innych napojów, które mogą zawierać kofeinę, ponieważ działa ona moczopędnie, odwadnia i działa pobudzająco, u dziecka może powodować przyspieszony oddech i niepokój.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.12.2009

Komentarze

Super wskazówki:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:13:12

świetne rady

Ostatnio zmieniony: 2013-01-20 15:16:31

Fajne wskazówki.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 11:02:31