Jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży ?

Zdrowie dziecka zależy w dużej mierze od diety matki. Szczególnie w okresie ciąży dziecko ma tylko jedno źródło pożywienia – ciebie. Poprzez łożysko i pępowinę płód otrzymuje wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dlatego ważne jest abyś spożywała urozmaicone, świeże i naturalne pokarmy które dostarczą potrzebne składniki odżywcze dla twojego dziecka.

1
Źródło: http://www.burningwell.org/gallery2/v/Objects/ food/dscn2461.jpg.html Źródło: http://www.burningwell.org/gallery2/v/Objects/ food/dscn2461.jpg.html

Jedz różnorodne produkty bogate w białko. Zapotrzebowanie na nie będzie wzrastało podczas ciąży. Źródłem białka są : ryby, chude mięso, warzywa strączkowe, mleko i jego przetwory. Bogate w białko produkty zwierzęce zwykle obfitują w tłuszcz dlatego ograniczaj ich spożycie i staraj się jeść chude mięso.


2

Witamina C jest bardzo pomocna w budowaniu mocnego łożyska. Podnosi jego odporność na infekcję i pomaga w przyswajaniu żelaza. Dużo witaminy znajduje się w surowych warzywach i owocach jak np. pomidory, papryka, grejfrut, cytryna, pomarańcze. Witamina C rozkłada się podczas długotrwałego przechowywania i gotowania dlatego staraj się jeść je na surowo lub gotowane na parze.


3

Twoja dieta powinna również zawierać duże ilości błonnika. Błonnik dobrze zapobiega zaparciom które są częstą dolegliwością w okresie ciąży. Źródłem błonnika są np. chleb razowy, maliny, morele, zielony groszek rodzynki, por, makaron z mąki razowej.


4

Ważnym minerałem dla rozwoju kości dziecka i jego zębów jest wapń. Twoja dzienna dawka wapnia powinna być dwa razy wyższa niż przed zajściem w ciążę. Duże ilości wapnia mają np. ser żółty półtłusty, chude mleko, twarożki, biały chleb, jogurt. Pamiętaj że przetwory mleczne mają duża ilość tłuszczu dlatego staraj się jeść odmiany chude lub półtłuste.


5

Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach życia. Organizm nie magazynuje kwasu foliowego a podczas ciąży wydala go o wiele więcej niż normalnie. Dobrym źródłem kwasu foliowego są surowe zielone warzywa jak np. brokuły i szpinak. Jedz je na surowo lub gotowane na parze.


6

Ważnym minerałem jest również żelazo. Twój organizm zwiększa produkcję krwi, potrzebne jest więc mu żelazo aby mógł przenosić więcej tlenu. Z drugiej strony dziecko musi zmagazynować zapas żelaza na okres po urodzeniu. Organizm łatwiej przyswaja żelazo pochodzące źródeł zwierzęcych natomiast gorzej ze źródeł roślinnych. Źródłem żelaza jest np. wątróbka, chude mięso, ryby. Witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza więc można łączyć pokarmy zawierające obydwa składniki.


7

Unikaj wszelkiego rodzaju jedzenia z konserw i torebek. Zawierają one zazwyczaj za dużo soli, cukru lub tłuszczu a także środki konserwujące, aromaty i barwniki.


8

Kawa, herbata i kakao zawierają kofeinę która ma szkodliwy wpływ na system nerwowy dziecka. Postaraj się ograniczyć maksymalnie spożycie tych napoi. Pij za to dużo wody mineralnej niegazowanej, niskomineralizowanej.


9

W okresie ciąży częstym zjawiskiem są zachcianki i nagły apetyt na niektóre pokarmy np. kiszone ogórki, banany, czekoladę. Jeżeli masz apetyt na jakieś potrawy możesz go zaspokajać ale w granicach rozsądku. Nie powinny to być potrawy tuczące lub wywołujące niestrawność.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.02.2012

Komentarze