Jak postępować w okresie nawału mlecznego?

Nawał mleczny jest stanem fizjologicznym, występuje w 3-4 dobie po porodzie u większości kobiet. Jest związany z gwałtowną, zwiększoną produkcją mleka. Piersi zaczynają być twarde, obrzmiałe, niebolesne, mogą być zaczerwienione, mleko wypływ bez większych trudności, mama nie gorączkuje.

1

Przed przystawieniem dziecka do piersi należy odciągnąć trochę pokarmu, tak by brodawka sutkowa była miękka i lepiej uchwytna dla dziecka. Jeśli będzie ona bardzo twarda i mało uchwytna, maluszek będzie się denerwował i nie będzie chciał ssać.


2

Około 15 minut przed przystawieniem dziecka do piersi można zrobić ciepły okład na piersi, to ułatwi wypływ mleka podczas karmienia. Do zrobienia takiego okładu można wykorzystać pieluchę zamoczoną w ciepłej wodzie oraz specjalne wkłady żelowe (do kupienia w aptece), również odpowiednio ogrzane.


3

Należy skorygować technikę karmienia. Prawidłowe technika karmienia zostały opisane w innej poradzie.


4

Ważne jest częste karmienie dziecka minimum 8 razy na dobę, bez nocnej przerwy.


5

Po zakończonym karmieniu zastosować zimny okład na piersi, w tym celu można wykorzystać żelowe kompresy – schłodzone w lodówce, okłady ze schłodzonych liści białej kapusty.


6

Stosowanie masażu piersi wraz z opróżnianiem ręcznie lub przy użyciu laktatora, oraz poprzez częste karmienie.


7

Stosuj opróżnianie piersi do momentu odczucia ulgi, nigdy nie odciągaj całego pokarmu. Im więcej mleka odciągasz, tym więcej Twój organizm go produkuje.


8

Można również minimalnie ograniczyć przyjmowanie płynów.


9

Skuteczne jest pici naparu z szałwii (1-2 saszetki dziennie) przez dobę lub dwie w czasie największego nasilenia laktacji.


10

Należy opróżniać piersi również w nocy.


11

„Walka” z nawałem mlecznym jest bardzo ważna, zapobiega zastojowi pokarmu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.02.2010

Komentarze