Jak postępować po rozpoznaniu ciąży bliźniaczej?

Częstotliwość występowania ciąż bliźniaczych w Polsce to jedna bliźniacza na około 80 ciąż pojedynczych. Szanse na ciążę mnoga rosną gdy: w rodzinie były bliźnięta, długo stosowałaś hormonalne środki antykoncepcyjne, leczyłaś się z powodu niepłodności, skończyłaś 35 lat.

1

Pamiętaj, ciąża pojedyncza jest fizjologiczna dla organizmu kobiety, gdy w macicy rozwija się więcej niż jedno dziecko jest to już zdecydowanie większe obciążenie dla organizmy. Szanuj siebie.


2

Ciąża mnoga to większe ryzyko występowania powikłań typu: nadciśnienie wywołane ciążą oraz jego powikłania, łożysko przodujące, poród przedwczesny.


3

Dbaj o siebie i o swoje dzieci:
a/w ciągu dnia dużo odpoczywaj, leżenie poprawia przepływ krwi przez łożysko a tym samym dzieci są lepiej odżywione i dotlenione, zmniejsz się ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego,
b/dbaj o prawidłowe odżywianie, zapotrzebowanie Twojego organizmu na żelazo i inne witaminy jest zdecydowanie większe niż u ciąż pojedynczych, również wzrasta zapotrzebowanie na białko, zalecane jest stosowanie diety bogato białkowej,
c/dużo śpij.


4

Około 20 tygodnia ciąży ogranicz aktywność fizyczną oraz przerwij pracę zawodową.


5

Częściej odwiedzaj lekarza ginekologa w celu wczesnego wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości.


6

Istnieje możliwość, że lekarz skieruje Cię do szpitala kilka tygodni przed spodziewanym terminem porodu i do momentu porodu będziesz pod specjalistyczna opieką. Pamiętaj, robisz to dla dobra własnych dzieci.


7

O sposobie zakończenia decyduje lekarz, bierze pod uwagę: położenia płodów, wieku ciąży, stan zdrowia kobiety i dzieci. Decyzja jest podejmowana indywidualnie.


8

Przed porodem porozmawiaj z dobrą koleżanką, siostrą lub innym członkiem rodziny na temat pomocy, której będą mogli udzielić Ci po powrocie do domu z dwójką malutkich dzieci. Nie wstydź się prosić o wsparcie, ugotowanie obiadu lub zrobienie zakupów, taka pomoc to wielka przysługa dla mamy mającej dwójkę lub więcej maluszków.


9

Przed porodem możesz zaopatrzyć lodówkę w zamrożone obiady lub mrożonki, które ułatwią Ci szybkie przygotowanie posiłku po powrocie ze szpitala.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.01.2010

Komentarze