Jak postępować, gdy dziecko ma biegunkę?
Biegunka może mieć wiele różnych przyczyn. Czasami pojawia się na skutek zjedzenia czegoś nieświeżego, może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej lub choroby. Jeśli biegunka nie jest bardzo gwałtowna i nie ma ostrego przebieg, możemy leczyć ją w domu.
Najważniejsze to odpowiednie nawadnianie organizmu. Dzieci są bardziej wrażliwie na odwodnienie, dlatego musisz się starać przemycić malcowi jak najwięcej płynów. Nie każ mu jednorazowo wypijać całych szklanek, ale za to co 10-15 min proponuj dwie łyżeczki wody mineralnej. Pomocne są specjalne preparaty do doustnego nawadniania zawierające elektrolity(np. Orsalit)
Panuje przekonanie, że w czasie biegunki obowiązuje głodówka. Może to i proste rozwiązanie na pozbycie się dolegliwości, ale głodzenie dziecka naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Biegunka osłabia, niedostarczanie organizmowi energii również.
Co zatem jeść? Dziecko powinno jeść produkty lekkostrawne, o małej zawartości tłuszczu. Pokarm nie powinien podrażniać jelit, tylko działać łagodząco.
Bardzo dobre działanie zapierające mają czarne jagody. Możesz przygotować dziecku napar na ich bazie, kisiel lub przecier.
Na obiad najlepiej sprawdzi się ryż. Możesz go zapiec z jabłkiem lub podawać z marchewką. Ryż „pochłania” wodę, łagodząc objawy biegunki. Podobną właściwość ma marchewka, dlatego powinna być często stosowana. Możesz zrobić zupę jarzynową i dodać jej spora ilość bądź podawać dziecku oddzielnie, ugotowaną.
Wszystko co podajesz powinno być delikatne i gotowane. Możesz ugotować filet z kurczaka, zrobić rybne pulpety. Do przygotowywania kanapek używaj jasnego chleba, pszennego. Obkładaj go szynką z drobiu.
Przeciwwskazane są mleko i jego przetwory, ponieważ nasilają biegunkę. Przez parę dni nie powinno ich być w jadłospisie dziecka.
W czasie biegunki warto stosować probiotyki. Badania dowiodły, że skracają czas jej trwania, a ponadto pozwalają odbudować florę bakteryjną jelit.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Pamiętaj, że dziecko karmione piersią wypróżnia się parę razy dziennie, prawie po każdym karmieniu. O biegunce można wówczas mówić, gdy w kupce znajduje się krew, śluz lub dziecko ma gorączkę.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-01-02 14:47:49
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:19:22
Dodaj komentarz