Jak postępować gdy dojdzie do zatkania przewodu mlekowego?
Do zatkania przewodu mlecznego może dojść na każdym etapie karmienia piersią. Przyczyną zatkania może być ucisk ubrania lub biustonosza, stres, przemęczenie mamy, nieprawidłowa technika karmienia. W jednym miejscu gruczołu piersiowego pojawia się zgrubienie, zwykle jest ono bolesne, skóra nad chorym miejscem może być ciepła, stan ogólny jest dobry, kobieta nie gorączkuje.
Zatkanie przewodu mlecznego dotyczy najczęściej jednej piersi. Fragment chorej piersi powyżej miejsca zatkania jest zaczerwieniony, bolesny, często wyczuwalny jest tam guzek, może być on różnej wielkości.
Należy karmienie rozpoczynać od piersi w której doszło do zatkania przewodu mlekowego, bródka i nosek dziecka powinny być skierowane na chory fragment piersi.
Ważne jest bardzo częste przystawianie dziecka do piersi, jeśli maluszek nie jest głodny, do odciągania pokarmu należy użyć laktatora.
Po karmieni lub odciągnięciu pokarmu należy zastosować na chore miejsce okład z liści białej kapusty lub inny zimny okład.
Odciągnięte mleko jest pokarmem pełnowartościowym, można je zamrozić i w odpowiednim momencie wykorzystać.
Podczas trwania całej laktacji ważne jest stosowanie prawidłowo dobranego biustonosza, który będzie odpowiednio podtrzymywał i unosił ciężkie piersi a to sprzyja prawidłowemu ich ukrwieniu. Ważne jest również używanie biustonosza podczas snu.
Przyczyną tej dolegliwości może być:
-obniżenie częstości karmień,
-zła technika karmienia,
-ucisk np. biustonosza, palca podczas karmienia, osłonki na brodawkę,
-nadprodukcja pokarmu spowodowane nadmiernym odciąganiem,
uszkodzenie tkanek poprzez zbyt silny masaż czy uderzenie
Dodaj komentarz