Jak poradzić sobie z zastojem w piersi?

Niestety z doświadczenia swojego i koleżanek wiem, że większość mam przez to przechodzi. Jest bolesne i bardzo utrudnia opiekę nad Maluszkiem, dlatego warto wiedzieć jak sobie z tym radzić.

1

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest ból piersi jakby się miało tam dużego siniaka. Już wtedy należy podjąć odpowiednie kroki. Później ból się znacznie nasila, dochodzi gorączka, dreszcze i zmniejszenie laktacji lub jej zatrzymanie w danej piersi.


2

Przede wszystkim nie przestajemy przystawiać dziecka do tej piersi. Tym razem to dziecko pomoże Nam:)


3

Po drugie masujemy pierś podczas karmienia i między nimi. Powinien to być masaż całą dłonią, a właściwie dwiema. Obejmujemy pierś dłońmi (jedną od góry, drugą od dołu) i masujemy przesuwając dłonie naprzemiennie w lewo i prawo. W żadnym wypadku nie ugniatamy punktowo piersi w miejscu zastoju.


4

Między karmieniami ściągamy mleko z piersi z zastojem laktatorem. Jednak zanim to zrobimy idziemy pod gorący prysznic i skupiamy się głównie na tej piersi. Po potraktowaniu piersi laktatorem, przykładamy do niej lekko rozbite liście surowej kapusty (tak by puściła sok) i tak zostawiamy do następnego karmienia. Żeby kapusta się trzymała możemy owinąć pierś folią przezroczystą.


5

Na gorączkę proponuję paracetamol, który jest bezpieczny dla dziecka.


6

Aby uniknąć zastoju należy karmić z obu piersi naprzemiennie, opróżniając każdą pierś do ostatniej kropli mleka :o) Należy tez pamiętać, aby nie spać na brzuchu, ponieważ zastoje biorą się też z długiego ucisku np. podczas spania.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2012

Komentarze