Jak poradzić sobie z kolką niemowlaka?

Kiedy małe dziecko płacze i nie wiesz, co robić, przyjrzyj się dokładnie jego reakcjom. Jeśli ma wzdęty brzuszek, podkurcza nóżki a jego ciało przebiegają skurcze – prawdopodobnie jest to kolka. Boleści brzuszka powodują nagromadzone w jelitach gazy.

  • Cierpliwość
  • Opanowanie
1

Przede wszystkim zapewnij dziecku spokój. Kiedy płacze, staraj się, by nie wyczuło twojego zdenerwowania, ponieważ może to zwiększyć jego dolegliwości. Pamiętaj, że dzięki opanowaniu i właściwemu działaniu jesteś w stanie w miarę szybko opanować atak kolki.


2

Pomocne może być wzięcie dziecka na ręce i ukołysanie go. Jeśli to nie pomaga, możesz ułożyć dziecko na swojej ręce tak, by brzuszek leżał na twojej dłoni, a główka opierała się w zagłębieniu łokcia.


3

Jeśli dziecko wciąż płacze, zastosuj delikatny masaż. Masuj brzuszek powoli, ruchami kolistymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozbyciu się gazów pomoże także wyważone przyciskanie zgiętych w kolanach nóżek pociechy do jej brzuszka.


4

Kolki można się pozbyć także stosując ciepłe okłady. Możesz spróbować przynieść ulgę dziecku przykładając rozgrzany ręcznik (np. za pomocą żelazka).


5

W przypadku uciążliwych, nawracających kolek, dobrym sposobem jest też podawanie dziecku herbatki z kopru włoskiego, który działa rozkurczowo. W aptekach dostępne są także inne specjalne środki likwidujące dolegliwości kolkowe u maluchów.


6

Kolce można zapobiec poprzez spokojne, powolne karmienie dziecka, tak, by nie łykało zbyt dużo powietrza. Pamiętaj też, aby po każdym posiłku pozwolić, aby dziecku się odbiło. Wówczas zminimalizujesz ilość gazów zbierających się w brzuszku malucha.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Problem kolki mija przeważnie w 3-4 miesiącu życia dziecka.

  • Jeżeli napady tej dolegliwości są zbyt częste i silne, nie zwlekaj z konsultacją z pediatrą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2009

Komentarze

Ja masowałam brzuszek synka i kładłam na ciepłej pościeli na brzuszku. Na noc zaś też wkładałam czopki Viburcol i działały.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-19 13:52:21

U nas nic nie pomagało z medykamentów nawet krople ściągaliśmy z Niemiec. Aż w końcu samo przeszło.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 21:40:04

U nas świetnie sprawdziły się czopki viburcol c. Działały przeciwbólowo i uspokajająco na synka.
Oczywiście najpierw w ruch szły ciepłe ręczniki, masaże, suszarki itp. Ale jak to nie dawało rady, to sięgałam po czopki.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 21:26:24

U nas na płacz pomagał włączony odkurzacz lub suszarka, dzwięk był bardzo uspakajający.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-15 21:17:16

Czasami też przyczyną kolki u dziecka może być zła dieta matki Powinna ona unikać pokarmów smażonych i wzdymających.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-25 17:06:49