Jak pomóc niemowlakowi, gdy nie może zrobić kupki?

Kupka niemowlaczków to często temat numer jeden podczas rozmów wśród młodych rodziców, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Maluszki rodzą się z niedojrzałym układem pokarmowym i zdecydowaną większość z nich dotyka problem zaparć. Poniżej zebrałam kilka porad, jak pomóc niemowlakowi, gdy nie może zrobić kupki i z tego powodu boli go brzuszek, które sprawdziły się w naszym przypadku.

1

Przynajmniej dwa razy dziennie podawaj dziecku wodę mineralną, jednorazowo choćby po 20 ml. Pamiętaj, żeby była to woda odpowiedniej jakości, gotowana 5 minut od momentu wrzenia, a przed podaniem schłodzona do temperatury ok. 37 st. C.


2

Masuj brzuszek niemowlaczka - o technikę zapytaj pediatrę, położną - wiele filmików instruktażowych znajdziesz także w internecie.


3

Podawaj dzidziusiowi własnoręcznie zrobiony napar koperkowo-rumiankowy. Kup w aptece suszone kwiaty rumianku oraz nasiona kopru włoskiego i zaparz (2 ziarenka kopru z pół łyżeczki rumianku zalej pół szklanki wrzątku). Podawaj po łyżeczce ok. 4 razy dziennie.


4

Na rynku dostępne są również gotowe herbatki dla niemowląt ułatwiające trawienie. Nie zapominaj jednak, iż zawierają one glukozę i nie należy przesadzać z ich ilością.


5

Pomocne mogą okazać się także kropelki zawierające simeticon. Na rynku dostępnych jest kilka, np. BioGaja, Bobotic czy Sab Simplec.


6

Jak najczęściej kładź maluszka na brzuszku, na twardym podłożu, w poprzek swoich kolan lub noś w pozycji poziomej brzuszkiem do dołu. To również poprawia perystaltykę jelit oseska.


7

Jeżeli karmisz piersią, unikaj jedzenia produktów, które powodują zaparcia tj. rośliny strączkowe, kapustne czy czekolada.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że każdy niemowlaczek jest inny i jakąkolwiek poradę przed zastosowaniem koniecznie skonsultuj ze swoim pediatrą!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.11.2012

Komentarze