Jak pomóc niemowlakowi, gdy nie lubi leżeć na brzuszku?

Pozycja na brzuszku jest bardzo ważna w rozwoju motorycznym niemowlaka. W tej pozycji najlepiej pracują mięśnie odpowiedzialne w przyszłości za siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Również jest to swego rodzaju naturalny masaż, który usprawnia perystaltykę jelit. Jednak co zrobić, jeżeli każda próba położenia maluszka na brzuchu kończy się wrzaskiem?

  • Systematyczność i konsekwencja w pracy z niemowlaczkiem
1

Kładź noworodka systematycznie na brzuszku już od pierwszych dni jego życia przyzwyczajając go do tej pozycji. Pamiętaj, żeby maleństwo leżące na brzuszku mieć zawsze na oku - niestety pozycja taka może grozić przyduszeniem i jest jedną z przyczyn "śmierci łóżeczkowej".


2

Próbuj wszystkimi możliwymi sposobami zabawiać niemowlaka leżącego na brzuszku - pomachaj mu przed buźką ulubioną zabawką, wykorzystaj lusterko lub użyj własnej mimiki twarzy. Grunt, aby maluszek zapomniał, w jakiej pozycji się znajduje. Każda minuta leżenia na brzuszku jest ważna.


3

Oprzyj tylko rączki maluszka o stół lub inny twardy blat przykryty kocykiem podtrzymując jednocześnie resztę jego ciałka swoją nogą. Taka pozycja wymaga mniej wysiłku i może być pomocna dla małego leniuszka.


4

Połóż niemowlaczka w poprzek swoich kolan, przy czym nogę podpierającą klatkę piersiową unieś wyżej. Jeżeli maleństwo zaakceptuje tę pozycję, stopniowo obniżaj nogę, tak aby finalnie bobasek leżał całkowicie w poziomie. Przytrzymuj przy tym rączki maluszka w ten sposób, aby cały czas były złączone.


5

Noś oseska w pozycji poziomej podpierając jedną ręką jego klatkę piersiową, a drugą brzuszek. Mięśnie pracują wtedy podobnie jak w pozycji na brzuszku, a maluszki zwykle lubią oglądać świat z tej perspektywy.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj nic na siłę - maleńkimi kroczkami osiągniecie sukces! :)


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.11.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 17:47:32