Jak pomóc dziecku przy kolce jelitowej?

Kolka niemowlęca to zespół objawów pojawiających się u najmłodszych dzieci, pomiędzy trzecim a szóstym tygodniem życia. Ustaje samoistnie około 3-4 miesiąca życia dziecka. W czasie gdy występuje, dziecko intensywnie płacze, ma zaczerwienioną, spoconą buźkę, podkurczone nóżki oraz twardy brzuszek. Przyczyn występowania kolki może być dużo Twoim zadaniem będzie ustalenie: dlaczego? I w miarę możliwości jej wyeliminowanie.

1

Przeanalizuj swoją dietę i wyeliminuj z niej produkty, które mogą działać na dziecko wzdymająco lub alergizująco. Na efekty zmiany diety trzeba czekać około 1-2 tygodni. Nie pij kawy i czarnej herbaty, zawierają one kofeinę i taninę, która działa pobudzająco na dziecko.


2

Możesz popijać napar z kopru włoskiego z rumiankiem, melisę lub podawać herbatki p/kolkowe dziecku. Pamiętaj jednak, że zioła często mogą wywoływać uczulenia a tym samym nasilać objawy kolki.


3

Postaraj się, aby podczas karmienia dziecko nie jadło zbyt łapczywie, również aby pokarm nie wypływał zbyt szybko, ponieważ maluszek oprócz pokarmu łyka duże ilości powietrza a to może wywoływać napad kolki. Po jedzeniu pilnuj by dziecku odbiło się.


4

Masuj brzuszek dziecka: na ogrzaną dłoń wlej parę kropelek oliwki i ruchem okrężnym wokół pępka wykonuj delikatny masaż.


5

Czasami pomaga ciepła kąpiel lub ciepły okład na brzuszek, uważaj aby nie był zbyt gorący, żeby dziecka nie poparzyć.


6

Zaproponuj pierś, ssanie może przynieść ulgę.


7

Ułóż dziecko tak, by czuło delikatny ucisk na żołądek.


8

Jeśli jesteś zdenerwowana poproś o opiekę nad dzieckiem kogoś innego, Twoje zdenerwowanie udziela się maluszkowi.


9

Dziecko ubrane tylko w pampersa można ułożyć na gołym brzuchu taty (kangurowanie) i przykryć ich kocykiem lub kołderką. Ruch przepony taty podczas oddychania delikatnie masuje brzuszek dziecka i to również może przynieść ulgę.


10

Bujanie w foteliku, w wózku, kołysanie na rękach, przejażdżka samochodem – są to następne metody „walki” z kolką u niemowląt.


11

Dzieci, których mamy palą papierosy i karmią piersią częściej cierpią z powodu kolki, substancje z dymu tytoniowego sprawiają, że dziecko staje się bardziej nerwowe i zbyt szybko i łapczywie je.


12

Uwagi i spostrzeżenia


    1. Pamiętaj, dzieci u których występuje kolka przybierają na wadze prawidłowo i normalnie się rozwijają, w końcu nadejdzie taki moment, że napady kolki tak jak nagle się pojawiły tak nagle przejdą.Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.01.2010

Komentarze

Mojej córeczce natychmiastowo pomagał rumianek. Do buteleczki nalewałam 20ml zaparzonego wczesniej rumianku, rozcieńczałam go dolewając 50ml przegotowanej wody i do tego dwie małe łyżeczki zagotowanego wcześniej z wodą cukru - jak wiadomo rumianek jest gorzkim ziołem więc bez odrobiny słodzika dziecko nie będzie chętne żeby wypić przygotowany napar. Dodam że zdrowszą opcją dla maluszka jest dodanie brązowego cukru. Mąż zamawiał z Niemiec specjalne "cudowne" kropelki przeciw kolkom które u mojej córeczki nie zdały egzaminu. Zawiodły również naturalne metody jak np. przykładanie na brzuszek ciepłej pieluszki, kładzenie niemowlaczka na brzuchu taty, masowanie w okolicach pępka. Wspomniany wywar podałam zaledwie 3 razy i kolki ustały całkowicie :) Co do nadmiernego kołysania dziecka - nie polecam. Metoda ta pomaga tylko na chwile uspokoić pociechę, jednak nie likwiduje problemu. Męczy sie zarówno mama jak i maleństwo.

Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 01:13:53

mam dwójkę dzieci 3i pól roku oraz 9 miesięcy przy pierwszym Synku nie miałam aż takich problemów (2 ostre kolki) za to przy młodszym troszkę się namęczyłam. Pomagało gdy kładłam Synka w kocyku i kołysałam-potrzebne sa oczywiście dwie osoby które łapią po dwa rogi koca. Koleżanka mi kiedys powiedziała że to im przypomina jak przyjemnie było w brzuszku:) minus tylko taki że przy dłuższym kołysaniu bolą ręce

Ostatnio zmieniony: 2011-06-25 12:57:55