Jak podczas porodu korzystać ze sprzętu dostępnego na Sali porodowej?

Przy wyborze miejsca porodu warto wcześniej dowiedzieć się jakim sprzętem, który będziesz mogła wykorzystać podczas trwania Twojego porodu, dysponuje sala porodowa. Podstawowe wyposażenie to worek sako, materace, piłki. Coraz częściej można spotkać wannę, nieliczne mają na swoim wyposażeniu koło porodowe (m.in. Tychy, Białystok).

1

Worek sako, jest to rodzaj skórzanej bardzo dużej pufy wypełnionej styropianowymi kuleczkami. Służy do wygodnego siedzenia podczas I okresu porodu, idealnie dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. W czasie skurczów porodowych przyniesie ulgę w bólach kręgosłupa i dolnej części ciała, jednocześnie rozgrzeje.


2

Wanna lub ciepły prysznic, temperatura wody powinna mieć około 36-37 °C. Kąpiel łagodzi ból i przyspiesza akcje porodową, ciepła woda przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, rozluźnione są mięśnie krocza i główka dziecka ma lepsze warunki do „przechodzenia” przez kanał rodny. Jeśli korzystasz z prysznica strumień wody skieruj na dolny odcinek kręgosłupa, masaż powinien być przyjemny i trwać około 30 minut.


3

Piłka, zwykle okrągła lub w kształcie fasolki, często posiada uchwyty do trzymania. Wykorzystywana jest w pierwszej fazie porody podczas rozwierania się szyjki macicy.
Kiedy usiądziesz na piłce szeroko rozstaw nogi i spokojnie kołysz się na piłce. Ruch Twoich bioder ułatwia prawidłowe wstawianie się główki dziecka do kanału rodnego, przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy, ułatwia oddychanie i zmniejsza odczuwanie bólu.


4

Drabinka, jest podobna do tej, która widziałaś na sali gimnastycznej. Pomaga odciążyć kręgosłup, łagodzi ból podczas skurczu. Musisz stanąć przodem do drabinki lub kucnąć i przytrzymać się szczebelków rękami, lub zawiesić się na drabince w głębokim przysiadzie, opierając się na o nią plecami, po każdym skurczu należy wstać i rozprostować kolana.


5

Liny, niektóre sale porodowe są wyposażone w liny, które pełnią podobną role do drabinek.


6

Stołek porodowy, jest to rodzaj niskiego, półowalnego krzesła. Umożliwia poród w pozycji kucznej, wykorzystuje się go w II okresie porodu.


7

Materac, jest to zwykły materac gimnastyczny, przydaje się w I okresie porodu do przyjęcia pozycji kolankowo - łokciowej, która odciąża kręgosłup. W końcowej fazie I okresu porodu możesz usiąść na piętach z szeroko rozstawionymi kolanami, rekami podeprzeć się o podłogę a całe ciało pochylić do przodu. W takiej pozycji możesz kołysać się do przodu i do tyłu.


8

Koło porodowe, jest to rodzaj łóżka porodowego, w którym kobieta rodząca może podczas trwania całego porodu przyjmować pozycje wertykalne, które znacznie skracają czas trwania porodu. Jest to jednocześnie łóżko przystosowane do odbycia II okresu porodu.


9

Podczas pobytu na sali porodowej personel będzie instruował i pomagał w korzystaniu z dostępnego sprzętu. Słuchaj rad udzielanych przez położne, one również chcą, aby Twój poród odbył się szybko i bez zakłóceń.


10

Jeśli przed porodem zdecydujesz się na odbycie kursu w szkole rodzenia, tam zostaniesz dokładnie poinformowana o sposobach korzystania ze sprzętu dostępnego na sali porodowej.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.01.2010

Komentarze