Jak pielęgnować pępuszek noworodka?

Kikut pępowiny u noworodka należy pielęgnować bardzo starannie aby nie doszło do powstania stanu zapalnego. Nie należy bać się, maluszka nie boli Wasz dotyk, w tym miejscu nie ma zakończeń nerwowych. Postępowanie z pępkiem nie jest skomplikowane jednak wymaga systematyczności.

1

Podczas każdej zmiany pieluszki należy dokładnie przemyć pierścień wokół pępka oraz sam kikut pępowiny spirytusem 70% (aby uzyskać taki roztwór spirytusu należy zmieszać 7 części spirytusu 95% i 3 części wody przegotowanej).


2

Możesz przed założeniem czystej pieluszki na pępek założyć jałowy gazik ( do kupienia w aptece), będzie to dodatkowa gwarancja, że nie dostaną się tam żadne zanieczyszczenia.


3

Powietrze sprzyja gojeniu ran, dlatego podczas każdej zmiany pieluszki należy wietrzyć okolice pępka, dobrze by było aby dzieciątko poleżało z odkrytym brzuszkiem przez kilka minut.


4

Jeśli podczas kąpieli kikut pępowiny zmoczył się, nie martw się, nic złego się nie stało. Po wyjęciu z wanienki musisz dokładnie osuszyć to miejsce najlepiej jałowym gazikiem a następnie przetrzeć spirytusem.


5

Jeśli boisz się, że oparzysz dziecku skórę wokół pępka, możesz ją przez zabiegiem posmarować oliwką dla dzieci.


6

Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych pamiętaj o dokładnym oglądaniu i wąchaniu pępuszka, brzydki zapach, zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina ropna w tej okolicy jest powodem do skontaktowania się z lekarzem. Nie czekaj aż samo minie, zakażenie u dziecka rozwija się bardzo szybko.


7

Miejsce po odpadniętym kikucie pępowiny wymaga utrzymywania w czystości oraz odkażania spirytusem do momentu całkowitego wygojenia.


8

Kikut pępowiny odpada najczęściej około 7-14 doby życia noworodka, jeśli po tym czasie nadal nie odpadł należy skontaktować się z lekarzem. W wyjątkowych sytuacjach potrzebna jest interwencja chirurga.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.12.2009

Komentarze