Jak pielęgnować krocze nacięte podczas porodu?

Zdarzają się sytuacje w których podczas porodu należy naciąć krocze. Zabieg ten wykonuje się w końcowej fazie parcia na szczycie skurczu w celu urodzenia się części przodującej. Rana zszywana jest po porodzie. Proces gojenia trwa około 7-10 dni.

1

Podstawą pielęgnacji rany jest prawidłowa higiena. Za każdym razem po skorzystaniu z WC wykonaj toaletę krocza.


2

Do pielęgnacji krocza możesz używać płynów do higieny intymnej, szarego mydła lub gotowych preparatów, które można kupić w aptece, nie używaj zwykłego mydła ponieważ ma działanie wysuszające. Osuszaj ranę krocza ręcznikiem jednorazowym.


3

Podpaski zmieniaj w razie potrzeby, nie rzadziej jednak jak co 3-4 godziny. Nie używaj tamponów w okresie połogu.


4

Zapewnij dostęp świeżego powietrza do rany.


5

Unikaj zbyt długiego stania i siedzenia w jednej pozycji.


6

Jeśli rana krocza jest spuchnięta możesz stosować zimne okłady np. mocno schłodzoną plastikową butelkę z wodą owiniętą w ściereczkę.


7

Do siedzenia możesz używać nadmuchanego koła do pływania lub specjalnej poduszki przeciwodleżynowej.


8

Zgłoś się do lekarza jeśli pojawi się narastający, pulsujący ból w jednym miejscu lub jeśli czujesz, że któryś szew ciągnie zbyt mocno.


9

Podczas wizyty położnej środowiskowej poproś by obejrzała ranę krocza oraz oceniła czy proces gojenia przebiega prawidłowo.


10

W większości szpitali przy szyciu używa się szwów rozpuszczalnych, które powinny wchłonąć się około 7-9 doby po porodzie. Jeśli jednak założone szwy nie rozpuściły się lub masz założone nierozpuszczalne, skontaktuj się z lekarzem lub położną w celu ich usunięcia.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.01.2010

Komentarze

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:58:44