Jak opiekować się noworodkiem?

Po porodzie każda kobieta czuje radość z przyjścia na świat tak długo wyczekiwanego malucha jednak w jej głowie narastają pytania jak odpowiednio zająć się takim noworodkiem oraz jak postępować z nim w sytuacjach codziennych. Poniżej kilka wskazówek dla świeżo upieczonych rodziców:

1

Rodzić przed wzięciem malucha na ręce ma wątpliwości czy oby nie zrobi mu krzywdy przecież noworodek to taka maleńka i krucha istota. Nie należy panikować trzeba, bowiem poznać tylko kilka podstawowych zasad jak prawidłowo trzymać na rękach noworodka:
- biorąc noworodka na ręce należy jedną ręka podtrzymywać jego główkę a drugą plecki
- dziecko można oprzeć na swoim przedramieniu lub tak by jego główka spoczywała w zgięciu naszego łokcia.


2

Gdy noworodek płacze wcale nie oznacza to, że coś go boli ponieważ maluch tak właśnie porozumiewa się z otaczającym go światem. Czasami jednak płacz może oznaczać, że dziecko jest głodne, ma mokrą pieluchę bądź po prostu chce poczuć bliskość mamy.


3

Należy pamiętać, że noworodka trzeba karmić na żądanie tzn. wtedy, kiedy tego chce, co oznajmiać nam może właśnie płaczem.


4

Już po około piątej dobie dziecko możemy zabrać na spacer jednak spacery takie należy dozować bardzo ostrożnie i w miarę upływu czasu ich długość może być większa.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.01.2012

Komentarze

Cenna porada. Dla mnie zawsze najbardziej stresująca jest myśl o wzięciu noworodka na ręce lub -co gorsze - kąpieli takiej kruszynki. Ręce mi drżą a nogi mam jak z waty. Ale jak to mówi moja koleżanka: jak się dziecko kocha to miłość do niego jest taką warstwą ochronną która chroni dziecko przed wyrządzeniem mu krzywdy. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-15 00:40:40