Jak opiekować się chorym dzieckim?

Kiedy dziecko choruje, chociażby na przeziębienie, potrzebuje naszej obecności i szczególnej uwagi. Pielęgnowanie chorego dziecka nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, potrzebne są tylko wyrozumiałość i cierpliwość. Jak pielęgnować chore dziecko?

1

Jeżeli dziecko gorączkuje stosuj bawełnianą pościel i regularnie zmieniaj ją na czystą. Dziecko będzie się w niej czuło przyjemniej i świeżej.


2

Co dwa dni zaprowadź dziecko do innego pokoju, a jego pokój porządnie wywietrz przez około godzinę. Poczekaj, aż temperatura się wyrówna i zaproś z powrotem. W świeżym powietrzu na pewno będzie się lepiej czuło.


3

Jeżeli dziecko czuje się dobrze, ale musi zostawać w domu, nie każ mu całymi dniami leżeć w łóżku. Zamiast piżamki załóż mu ciepły dresik, skarpetki i kapcie .Pozwól, żeby chociaż przez 2-3 godziny mogło swobodnie poruszać się po domu – grać na komputerze, oglądać telewizję, zjeść obiad przy stole razem z rodziną.


4

Jeżeli dziecko musi leżeć w łóżku, zadbaj, żeby na stoliku nocnym znajdowało się wszystko, czego potrzebuje. Przygotuj zapas chusteczek higienicznych, krople do nosa i syrop na kaszel, jeżeli dziecko jest wystarczająco duże, żeby samodzielnie je stosować. Jeżeli dziecku jest niedobrze, przy łóżku postawmy miskę, żeby nie musiało biegać do toalety.


5

Jeżeli dziecko gorączkuje i przebywa w łóżku, postarajmy znaleźć mu jakieś zajęcie i sprawić czymś przyjemność. Kupmy jego wymarzoną książkę, włączmy radio, bawmy się razem, rysując.


6

Jeżeli dziecko wymiotuje, podtrzymujmy mu głowę, uspokajajmy, mówmy do niego. Pozwólmy wyczyścić zęby, jeżeli nie ma przeciwwskazań, żuć miętową gumę, żeby pozbyło się nieprzyjemnego smaku w ustach. Powtarzajmy, że nie ma się denerwować, wstydzić tego, że wymiotuje, że nic złego się nie dzieje.


7

Większość dzieci w trakcie choroby traci apetyt. Należy przygotowywać te posiłki, które najbardziej lubi, podawać je w małych porcjach, proponować kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeżeli naprawdę nie ma ochoty na jedzenie, nie rób nic na siłę. Kiedy wyzdrowieje, wróci mu apetyt.


8

Nakłaniaj dziecko do picia. Bardzo ważne jest, żeby dziecko dużo piło, ponieważ traci wodę poprzez wymioty, biegunkę i gorączkę. Przypominajmy dziecku o piciu, co pół godziny, żeby spożyło chociażby 3-4 łyżeczki wody lub soku. Jak zachęcić dziecko do picia? Kup kolorowe słomki, pozwól mu pić z kubków czy szklanek, przeznaczonych zwykle dla dorosłych, proponuj napoje w maleńkiej szklaneczce lub zabawnym kieliszku do jajka.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2010

Komentarze

dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 19:35:35

fajna porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:38:38