Jak odżywiać się w czasie karmienia piersią?

Naturalny, kobiecy pokarm jest najzdrowszym dla dziecka. Jednak jeżeli zdecydujesz się na karmienie piersią, musisz zacząć uważać na swoją dietę - to, co jesz, jest ważne dla dziecka i dla samej Ciebie.

1

W czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. I to dość znacznie. Według Komitetu Żywienia Człowieka PAN wynosi 3100 kcal. Dla porównania, zapotrzebowanie energetyczne kobiet wynosi 2800 kcal na dobę. Nie oznacza to, że z dnia na dzień masz zacząć jeść dwa posiłki dziennie więcej. Możesz natomiast pozwolić sobie na większe porcje niż zwykle, czy dojeść coś "zdrowego" między posiłkami


2

Posiłki powinnaś spożywać regularnie.Ta zasada dotyczy wszystkich. Dlatego jeżeli do tej pory jadłaś wtedy, kiedy miałaś ochotę, najwyższy czas to zmienić. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie 5 posiłków każdego dnia.


3

Zacznij spożywać więcej mleka i produktów mlecznych.Są one źródłem pełnowartościowego białka, na które wzrasta zapotrzebowanie w okresie laktacji. Ich obecność jest również ważna ze względu na wysoką zawartość wapnia. Pierwiastek ten wraz z mlekiem dostarczany jest dziecku. Dzięki temu kości dziecka rosną zdrowo, ale Twoje przy zbyt niskiej podaży wapnia mogą ucierpieć. Właśnie dlatego powinnaś spożywać codziennie mleko, twarożek i żółty ser.


4

W każdym ze spożywanych przez Ciebie posiłków powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce. W praktyce oznacza to, że do obiadu należy ugotować jakąś jarzynę, na drugie śniadanie zaplanować banana, a na podwieczorek spróbować sałatkę grecką.


5

Nie zapomnij o odpowiedniej podaży żelaza. Mogłaś go stracić wraz z krwią w czasie porodu, a nawet cierpieć na jego niedobory w czasie ciąży. Dobrymi źródłami tego pierwiastka są produkty mięsne - szczególnie czerwone mięso, ale także drób czy ryby. Bogate w żelazo są również zielone warzywa i produkty zbożowe.
Posiłków obfitujących w żelazo nie należy popijać herbatą, gdyż znacznie zmniejsza to jego wchłanianie.


6

Pamiętaj, aby spożywane produkty były wysokiej jakości. Warzywa i owoce kupuj od sprawdzonych osób, postaraj się o wiejskie jaja, zrezygnuj z fast foodów. Ogranicz kolorowe napoje gazowane, produkty zawierające barwniki i konserwanty. Słodycze nie są źródłem niczego oprócz energii, dlatego z nich też warto zrezygnować, chociaż częściowo.


7

Absolutnie wyklucz mocna kawę i alkohol. Zarówno kofeina, jak i etanol mogą przedostawać się mleka i tym samym oddziaływać na dziecko.


8

Istnieje grupa produktów, na które powinnaś szczególnie uważać. Ryby, orzechy, cytrusy, czosnek, cebula, czekolada, kapusta - mogą powodować u dziecka reakcje alergiczne lub zmienić smak mleka (ostre przyprawy!)
Bacznie obserwuj malucha, a sama zauważysz, jakie pokarmy mu nie służą i wyeliminuj je z diety.


9

Pamiętaj, żeby nie wariować! Nie licz codziennie, ile żelaza zjadłaś i czy na pewno pokryłaś zapotrzebowanie na wapń. Staraj się jeść różne rzeczy, zawsze dobrej jakości. Obserwuj dziecko i samą siebie, a na pewno wszystko będzie dobrze :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.09.2010

Komentarze

przyda się :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:14:57

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-25 08:54:12

młode mamy często mają problem z tym co mogą jeść

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:16:09

bardzo fajne porady:) ja pamiętam że na początku czułam się dosłownie jakbym miała kaca,z tą różnicą że nie towarzyszył pragnieniu ból głowy. Jak tylko zbliżał się czas karmienia brałam ze sobą butle wody i do dzieła:) Jeśli chodzi o kawę ,mam szczególnie na myśli kawoszki:) dobrym rozwiązaniem jest kawa bez kofeiny, dostępna normalnie w sprzedaży,a jeśli masz ogromna ochotę an coś słodkiego a nie możesz sobie pozwolić szczególnie w tych pierwszych miesiącach życia Dzidziusia na choćby kawałek czekolady dodaj sobie do kawy lub np kawy inki lody np kalipso:) uwaga uzależnia:):)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-30 13:35:27