Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie naturalne jest najlepszym sposobem odżywiania noworodka i niemowlaka. Jednak rzeczą naturalną jest stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów. Czasami z piersi rezygnuje samo dziecko, bardziej niż mamą interesuje się nowymi pokarmami, posiłkami z rodzicami przy stole.

1

Decyzja o rezygnacji z karmienia piersią powinna być podjęta świadomie bez nacisku ze strony otoczenia. Jeśli będziesz całkowicie przekonana o swojej decyzji łatwiej będzie Ci przetrwać trudne chwile: płacz dziecka, bolące piersi.


2

Raz podjętej decyzji nie zmieniaj pod wpływem złości i łez. Jeśli raz ulegniesz dziecku i podasz mu pierś następnym razem zaprotestuje jeszcze gwałtowniej bo sama pokazałaś, że uległaś. Jeśli będziesz konsekwentna dziecko szybko zrozumie, że „nie” znaczy „nie”.


3

Zaprzestanie karmienia piersią nie powinno odbywać się wcześniej niż około 6 miesiąca życia dziecka. Powinno odbywać się stopniowo przez następne kilka lub kilkanaście tygodni. W tym czasie stopniowo zmniejszaj częstotliwość karmień.


4

Początkowo jedno karmienie dziennie staraj się zastąpić innym posiłkiem (mleko z butelki, posiłek ze słoiczka). Jeśli dziecko początkowo odmawia jedzenia, nie zrażaj się, to zdarza się często. Zrezygnuj z prób na 2-3 dni i próbuj ponownie.


5

Staraj się skrócić czas karmienia piersią, zamiast pół godziny karm je 10-15 minut, potem zróbcie coś ciekawego.


6

Postaraj się zmienić zwyczaje: w porze karmienia wymyśl ciekawą zabawę, tak aby odwrócić uwagę dziecka, potem podaj mu butelkę z mlekiem.


7

Sama nie proponuj piersi, podawaj wtedy gdy tego kategorycznie się domaga.


8

Podczas odstawiania od piersi tata powinien wstawać w nocy do dziecka aby je przewinąć, poprzytulać i podać coś do picia np. przegotowaną wodę.


9

Zmień ubranie na takie, w którym dziecko będzie miało utrudniony dostęp do piersi.


10

W porze karmienia gdy dziecko ssało pierś przygotuj smaczny posiłek, tak by maluszek nie czuł się zawiedziony.


11

Jeśli zdecydujesz się na zaprzestanie karmienia piersią pamiętaj, że ono potrzebuje Twojej bliskości, dlatego nie szczędź mu czułości i przytulania.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.01.2010

Komentarze