Jak oduczyć dziecko ssania palca?

Ssanie palca występuje niejako w zastępstwie smoczka. Dlatego ja osobiście jestem zwolenniczką smoczków i twierdzę z całą stanowczością, że łatwiej oduczyć dziecko używania smoczka niż oduczyć ssania palca. No cóż, jeśli dziecko nie ma jeszcze 5 lat, to nie jest to jeszcze taki problem, z reguły jednak po ukończeniu 5 lat dziecko nie przestaje trzymać palca w buzi. I wtedy niestety zaczynają się wady zgryzu, zniekształcenia palca lub nawet grzybica. Gdy Twoje dziecko wybiera się do szkoły najwyższy czas na działanie. Oto kilka pomysłów, które mogą okazać się pomocne.

  • Cierpliwość:)
1

Po pierwsze nie dokuczaj dziecku z powodu jego nawyku. Nie wyciągaj mu palca z buzi, bo i tak z powrotem go włoży, gdy tylko się odwrócisz. Jeśli chcesz dziecko odzwyczaić od nawyku musisz zauważyć w jakich okolicznościach to robi i starać się jakoś zwrócić jego uwagę, zająć czymś.


2

Powiedz dziecku, że będzie chodziło do szkoły i dzieci będą się z niego śmiać. Rzadko które dziecko zaryzykuje ssanie palca przy kolegach. Można mu spróbować wytłumaczyć, że ssanie palca powoduje skrzywienie zębów. Dobrze by było, żeby usłyszało to też od pediatry lub dentysty.


3

Gdy dziecko wykaże zainteresowanie porzuceniem nawyku przypominaj mu, aby czuło się odpowiedzialne.


4

Dobrze jest obrać jakiś termin- może to być pierwszy dzień szkoły, początek wakacji lub jakiś inny ważny dla dziecka. Możecie wspólnie z dzieckiem znaczyć w kalendarzu dni bez palca. Sukcesy nagradzaj, np. za dzień bez ssania palca daj dziecku naklejkę. Wyznacz ile naklejek ma zebrać aby dostać nagrodę np. w postaci zabawki.


5

Często odruch ssania palca idzie w parze z przytulaniem misia lub ulubionego kocyka. W takiej sytuacji może pomóc odstawienie ulubionej przytulanki.


6

Jeśli zdecydowałaś, że nadeszła pora by czynnie zabrać się do oduczania nawyku ssania palca to wybierz czas, kiedy życie płynie dość spokojnie. Raczej nie zajmuj się tym wtedy, kiedy w rodzinie ktoś choruje lub nastąpiła gwałtowna rewolucja.


7

Dzieci ssą palec najczęściej odruchowo, niejako bez udziału jego woli, dlatego często zapominają, że nie powinny tego robić. Gdy taka sytuacja często ma miejsce, należy mu przypominać, a czasem gdy to nie pomaga, warto uzgodnić z dzieckiem, że w np. w ramach ostrzeżenia nakleimy mu na palec mały plasterek. Jeśli plaster nie pomaga możemy pokropić go czymś nieprzyjemnym np. octem.


8

Niektóre dzieci ssą palec we śnie i wtedy plaster ich nie powstrzyma. W takim wypadku można zastosować rękawiczkę na noc.


9

Nie lekceważ trudności, jakie ma dziecko w usiłowaniu pozbycia się nawyku. Ssanie palca jest dla dziecka bardzo przyjemnym nawykiem i porzucenie go może powodować poczucie straty i pustki. Podobnie jak u dorosłych rzucenie palenia. Bądź więc cierpliwa, zachęcaj dziecko i chwal za sukcesy.


10

Nawet jeśli dziecko przestanie ssać palec w ciągu kilku tygodni mogą nastąpić nawroty. Dziecko będzie musiało przejść ciężką prace, aby nie wrócić do nawyku. Zwykle potrzeba około 30 dni, aby całkowicie oduczyć dziecko odruchu ssania palca.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • No cóż- pozostaje życzyć cierpliwości.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.01.2013

Komentarze

ciekawy temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-13 17:24:03

bardzo fajna rada, polecam, warto przeczytać

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 14:56:39

Zastosowanie się do Twoich zasad powinno przynieść pozytywny skutek. Dobra porada dla rodziców, którzy mają problem z dzieckiem, aby go oduczyć od tego.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 21:46:39