Jak obliczyć dni płodne?

Kobieta jest w stanie zajść w ciążę w czasie stanowiącym jedynie 4% jej życia. Dotyczy to zaledwie kilku dni w miesiącu - jest to tzw. okres okołoowulacyjny. Owulacja to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika, skąd wędruje ona jajowodem do macicy. Trzeba umieć rozpoznawać objawy owulacji, aby móc określić te dni w cyklu miesiączkowym, w które poczęcie jest możliwe. Istnieje kilka naturalnych metod rozpoznawania objawów zbliżającej się owulacji.

  • termometr do mierzenia temperatury ciała
1

Metoda przewidywania miesiączki:
Cykl miesiączkowy rozpoczyna się z pierwszym dniem wystąpienia krwawienia, a kończy z dniem poprzedzającym następne krwawienie. Dzieli się na fazę niepłodności względnej, fazę płodności i fazę niepłodności. Jajeczkowanie następuje w fazie płodności. Komórka jajowa może przeżyć 24 godziny, a plemniki nawet do pięciu dni. Z tego względu do zapłodnienia może dojść na 5 dni przed lub po owulacji.
Jeśli od przewidywanej daty rozpoczęcia kolejnego cyklu odejmiemy 14 dni, otrzymany przez nas wynik wskazuje na szczyt płodności - owulację.
Metoda przewidywania miesiączki sprawdza się jedynie wśród tych kobiet, które mają bardzo regularne cykle miesiączkowe. W pozostałych przypadkach obliczenia należy traktować jedynie orientacyjnie!


2

Obserwacja śluzu z pochwy:
Obecność łatwo zauważalnego śluzu w pochwie oraz duża wilgotność pochwy oznaczają czas dużej płodności. Śluz jest rozciągliwy, gęsty i lepki, przypomina nieco białko jaja kurzego. Pojawienie się tego śluzu w przedsionku pochwy i jego częściowa obecność na bieliźnie to sygnały, że jajeczkowanie się rozpoczęło i kobieta może zajść w ciążę. Obecność śluzu płodnego jest konieczna po to, aby utrzymać plemniki przy życiu - mogą przeżyć w śluzie nawet do pięciu dni, natomiast bez śluzu giną już po trzech godzinach.
Stosując metodę obserwacji śluzu możemy z większą dokładnością określić dni płodne, niż w przypadku przewidywania miesiączki.


3

Mierzenie temperatury ciała
W okresie poowulacyjnym temperatura ciała wzrasta o 0,2 - 0,4 stopni (2-4- kreski) i pozostaje podwyższona już do końca cyklu. Skok temperatury oznacza, że właśnie nastąpiła owulacja. Jest to spowodowane poowulacyjnym wzrostem progesteronu w organizmie kobiety.
Pomiar temperatury jest metodą wymagającą dużej systematyczności. Koboeta powinna mierzyć sobie temperaturę codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka i koniecznie na czczo - tylko wtedy można określić tzw. podstawową ciepłotę ciała. Jeśli mierzenie temperatury jest niemożliwe rano (np w przypadku kobiet pracujących w nocy) należy dokonywać tego pomiaru przynajmniej po trzech godzinach wypoczynku i zawsze o tej samej porze.


4

Pozostałe objawy owulacji:
O owulacji może świadczyć ból jajnika, który jest odczuwany w dole brzucha, z prawej lub lewej strony. Inne objawy to poczucie napięcia w piersiach oraz zwiększona wrażliwość brodawek sutkowych. Te sygnały towarzyszą jednak tylko niektórym kobietom.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Dokładność obliczenia dni płodnych wzrasta, jeżeli wszystkie powyższe metody będą stosowane na raz.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2009

Komentarze

To zależy jakie kto ma fundusze :) jeżeli przy naturalnych metodach można obliczyć swoją płodność po co inwestować takie pieniądze?

Ostatnio zmieniony: 2012-05-07 12:50:39

a nie prościej skorzystać z monitora/komputera cyklu? według mnie to dobra inwestycja. Dziewczyny ode mnie z pracy stosują i są zadowolone. Teraz można je kupić już za ok 600zł, a przy staraniach o dziecko to żadna cena :)

Ostatnio zmieniony: 2011-07-26 14:53:07