Jak nie popełnić najczęstszych błędów w żywieniu niemowląt?

Odpowiednie żywienie w okresie niemowlęcym jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju. Każda mama, której zależy na zdrowiu i dobru malucha, powinna dokładnie przeanalizować schemat żywienia niemowląt i ściśle się do niego dostosować. W praktyce pojawia się jednak sporo pytań i wątpliwości, które nierzadko doprowadzają do mniejszych lub większych błędów żywieniowych. W poradzie przedstawiam 7 najczęstszych, których naprawdę łatwo jest uniknąć.

1

Najczęstszym błędem jest zbyt krótki okres karmienie piersią. To właśnie ten sposób karmienia dla niemowlęcia najdoskonalszym! Pomyśl, że Twoje mleko jest idealnie dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości trawiennych malucha. Zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed zakażeniami, enzymy wspomagające trawienie tłuszczów i węglowodanów, jest zawsze świeże, jałowe, ma odpowiednia temperaturę, jest też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem! Przecież karmienie piersią nic nie kosztuje! Według WHO do 6 miesiąca życia mleko matki powinno być jedynym pokarmem, a do 12 miesiąca powinno znajdować się w jadłospisie dziecka obok innych produktów.


2

Dzieci spożywają zbyt wiele soków, często o nieodpowiedniej jakości. Według obowiązujących zaleceń do 4-6 miesiąca życia dziecka, gdy jest karmione tylko piersią, nie ma potrzeby dopajania go czymkolwiek. Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt karmionych naturalnie, pierwszy sok owocowy możemy zaserwować po skończeniu 6 miesiąca życia, a u dzieci karmionych sztucznie już w piątym miesiącu. Nie powinniśmy jednak przekraczać ilości 150g soku na dobę. Tylko w wyjątkowych sytuacjach – bardzo upalne lato, gorączka, może okazać się wskazane wcześniejsze dopajanie.


3

Dzieci karmione są zbyt często. Oczywiście, przy karmieniu naturalnym zalecane jest karmienie na żądanie. To Twój Maluch decyduje, ile chce jeść i jak długo chce jeść, a Ty musisz mu na to pozwolić. Pamiętaj jednak, że nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Czasami może mieć tylko ochotę się przytulić i być bliżej Ciebie. Początkowo będzie to około 7-8 razy na dobę, później rzadziej. Dzieci karmione sztucznie powinny dostawać 5-6 posiłków na dobę w pierwszym półroczu, a od 10 miesiąca 4-5.


4

Posiłki przeznaczone dla dzieci zawierają niedostateczna ilość tłuszczu. To tylko my, dorośli, mamy problem z nadmierną podażą tłuszczu w diecie i musimy dążyć do tego, żeby ją ograniczać. Małe dzieci potrzebują go stosunkowo dużo, bo jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Najlepszymi źródłami tłuszczu w diecie malca są masło i oleje roślinne. Nie bój się dodawać ich do zupek, które sama przygotowujesz! Zauważ, że w przepisach na pierwsze zupki jarzynowe dla dzieci, zawsze jest uwzględniona łyżeczka masła.


5

Mleko modyfikowane jest zastępowane krowim. Tyle się o tym mówi, a mimo to nie do każdej matki dotarła wiadomość, że nie należy karmić dziecka mlekiem krowim. Jego skład jest odpowiedni do rozwoju cieląt, a nie niemowlęcia! Zawiera zbyt dużo białka i składników mineralnych, jak na nie w pełni sprawne nerki dziecka. Ponadto charakteryzuje się niską zawartością laktozy – cukru mlecznego(w mleku krowim 4.8g/100ml a w mleku kobiecym aż 7.3g!) Pamiętaj, do pierwszego roku życia dziecko powinno otrzymywać mleko naturalne bądź modyfikowane.


6

Potrawy są dosalane i dosładzane. Twoje dziecko nie zna jeszcze zbyt wielu smaków i nie wyczuwa, jak dorośli, że ziemniaki mają mdły smak, bo nie są posolone. Podaż sodu, obecnego w soli kuchennej, bez problemu zostanie pokryta pozostałymi składnikami diety, a jego nadmiar może okazać się niebezpieczny i prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Podobnie jest z cukrem, ten jednak wywołuje u dzieci próchnicę. Już od wczesnego dzieciństwa możesz u dziecka rozwijać zdrowe upodobania kulinarne, które zapobiegną rozwoju chorób w przyszłości!


7

Dieta niemowląt jest zbyt późno rozszerzana o dania mięsne. Nie wiadomo dlaczego, mamy niechętnie chcą podawać dziecku mięso. Powinno się ono znaleźć w jadłospisie po 6 miesiącu życia w początkowej ilości około 10 gram, najlepiej jako dodatek do zupki. W tym wieku dziecko może również po raz pierwszy spróbować rybę. Pamiętaj, jednak, że mogą to być wyłącznie produkty gotowane i nie należy dziecku podawać wywaru. Zbyt późna podaż dań mięsnych przyczynić się do niedoborów żelaza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.05.2010

Komentarze

dokładnie, trzeba uważać :D

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:14:34

trzeba uważac

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:54:22

super, szkoda, że zdania lekarzy są często od tego odmienne.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-15 21:16:02