Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Jeśli chcesz, by twoja pociecha cieszyła się zdrowym śnieżnobiałym uśmiechem oraz jak najdłużej nie musiała cierpieć z bólu na fotelu dentystycznym, naucz ją dbać o swoje ząbki. Wykształcenie w dziecku nawyku mycia zębów wymaga od rodzica wiele cierpliwości, czasu i uporu, ale wierzcie mi, że to się opłaca.

1

Zacznij naukę jak najwcześniej. Gdy pojawią się pierwsze ząbki mleczne, przyzwyczajaj dziecko do ich mycia. Niektórzy rodzice bagatelizują zęby mleczne, ale pamiętaj, że są one bazą dla zębów stałych, które mają służyć twojej latorośli przez resztę życia.


2

Bądź dla dziecka przykładem. Ważne by twoja pociecha widziała, jak ty myjesz zęby co najmniej dwa razy dziennie. Pozwól dziecku umyć twoje zęby, jeśli tego chce – może to być fajna zabawa. Przedstawiaj mycie zębów jako przyjemną czynność, a nie nudny obowiązek.


3
Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net, Autor: Michal Marcol Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net, Autor: Michal Marcol

Ucz dziecko myć zęby poprawnie. Wpajaj mu nawyk mycia zębów dwa razy dziennie. Pokazuj mu jak w poprawny sposób myć zęby, by usunąć „niedobre” zarazki. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze umyć zębów porządnie, poprawiaj po nim tę czynność, aby wyczyścić wszystkie zakamarki dokładnie.


4

Wytłumacz maluchowi, jakie konsekwencje niesie za sobą niemycie zębów. Opowiedz mu o kamieniu nazębnym i zarazkach, które „zjedzą” jego zęby, jeśli nie będzie ich myć. Wiele dzieci zaczyna chętniej czyścić zęby, jeśli te informacje są przedstawione w przystępny i racjonalny sposób.


5

Uczyń z mycia zębów zabawę, czyli coś na co twoje dziecko będzie oczekiwać z radością. Śpiewaj piosenkę przy myciu zębów. Myjcie zęby lalek, a potem swoje. Daj dziecku to zjedzenia potrawę, która farbuje zęby, a potem wyznacz mu zadanie, by zmył z nich ten zabawny kolor.


6

Podaruj swojemu smykowi zabawną szczoteczkę z ciekawymi postaciami (jest teraz tego bardzo dużo na rynku) oraz kolorową, smakową pastę do zębów.


7
Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net, Autor: photostock Źródło zdjęcia: FreeDigitalPhotos.net, Autor: photostock

Chwal swoją pociechę, bij brawo, ciesz się i nie bój się, że możesz przesadzić. Dobrze jest, gdy dziecko ma się komu pochwalić tym, że umyło swoje ząbki np. tacie, babci. Możliwość pochwalenia się wpływa bardzo mobilizująco na dziecko.


8

Pozwól dziecku myć zęby przed lustrem, gdyż taki widok będzie dla niego dodatkową atrakcją.


9

Skorzystaj z pomocy stomatologa. Gdy twój smyk ma dwa, trzy lata, zabierz go pierwszy raz do dentysty, by przyzwyczaić go do uprzejmego personelu, gabinetu, krzesła dentystycznego, świateł i dźwięków. Dentysta wytłumaczy dziecku jak dbać o zęby i możesz się zdziwić jak twoja pociecha dotychczas niezbyt chętna do tej czynności, zacznie ładnie dbać o ząbki. Tak działa siła autorytetu ☺.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Szczoteczka, pasta, cierpliwość


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.12.2012

Komentarze

dziecko musi to polubic, a fajnym sposobem jest tez napisanie na karteczce np. takiej treści: "Twoje ząbki są brudne i pewnie chcą być czyste. Ja Ci chętnie je umyję." i zostawienie tej karteczki na szczoteczce dziecka, oczywiście jeśli potrafi juz czytac. Ten sposób działa.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-28 22:26:02

Ważny jest przykład- małe dziecko widząc jak starsze rodzeństwo, czy mama myją zęby też będzie chciało robić to samo. Pozdrawiam:)

Ostatnio zmieniony: 2012-12-16 10:07:44

najwazniejsze to od małego wpajać dobre przyzwyczajenia

Ostatnio zmieniony: 2012-12-09 12:02:54