Jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi?
Umiejętności oszczędzania i wydawania pieniędzy nie sposób przecenić. Dlatego warto uczyć dziecko od najwcześniejszych lat rozsądnego gospodarowania finansami.
- • Pieniądze, uwaga dziecka, kalkulator, długopis, kartka papieru.
Nie rób z finansowych rozliczeń tabu i pozwól, by malec towarzyszył Ci podczas sporządzania kalkulacji. Pewnie i niewiele z tego z początku zrozumie, ale nabierze przekonania, iż z pieniędzmi należy się liczyć.
Możesz przy okazji sporządzania planu finansowego np. na dany miesiąc poinformować brzdąca, że wiesz już, jak wydacie pieniądze i wygospodarowałaś/eś kilka złotych dla niego. Dla dziecka będzie to sygnał, że ono również jest brane pod uwagę przy ustalaniu domowego budżetu.
Regularnie dawaj dziecku kieszonkowe - zacznij od kilku złotych na tydzień. Starszemu dziecku możesz dawać większą kwotę raz na np. dwa tygodnie lub na miesiąc. Wyjaśnij że to są jego pieniądze i ono decyduje, co z nimi zrobić. Poinformuj też, że jeśli wyda wszystko, następne kieszonkowe dostanie dopiero w przypadającym na wypłatę terminie. Nie daj się naciągnąć na wcześniejszą wypłatę kieszonkowego - jeśli to zrobisz, dziecko nie nauczy się, że trzeba rozsądnie planować wydatki.

Zaproponuj dziecku, by uzbierane przez nie pieniądze (kieszonkowe, urodziny, inne okazje) nie leżały bezczynnie w domowej kasetce, ale by przynosiły zysk. Możecie zdeponować je na lokacie lub wybrać inną formę oszczędzania przynoszącą profity.
Małe dzieci nie zrozumieją jeszcze mechanizmu pomnażania pieniędzy poprzez zdeponowanie ich w instytucji finansowej. Dlatego nie mów im o odsetkach i zyskach. Wyjaśnij te pojęcia na przykładach: pokaż brzdącowi np. banknot dziesięciozłotowy i kilka monet o nominałach groszowych. Wyjaśnij, że odda do banku tylko 10 zł, a otrzyma te 10 zł plus jeszcze dodatkowe pieniążki.
Starszym dzieciom, znającym pojęcie procenta, wyjaśnij zasadę pomnażania poprzez oszczędzanie, pokazując konkretne wyliczenia na papierze.
Pozwól dziecku decydować, co zrobi ze swoimi pieniędzmi. Jeśli malec chce coś za nie kupić, pozwól na to. Możesz jednak zasugerować mu, że jeśli nie wyda tych pieniędzy, za niedługo uzbiera ich tyle, że będzie mógł kupić za nie znacznie więcej.
Kiedy dziecko otrzyma większą gotówkę, podsuń mu kilka pomysłów, co za zebraną kwotę może kupić.Planowanie wydatków przez dzieci ogranicza się bowiem zazwyczaj do przewidywania, który model autka lub jaką lalkę sobie kupią. (Ewentualnie: ILE samochodów można kupić za otrzymane pieniądze.)
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie zmuszaj dziecka do wydawania pieniędzy zgodnie z Twoimi zachciankami. To ono powinno podejmować decyzję, co zrobi ze swoimi pieniędzmi. Ty stój z boku i doradzaj.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:23:43
Dodaj komentarz