Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności?

Każdy rodzic pragnie jak najlepiej dla swoich pociech. Marzeniem, każdego z nas jest wychowanie dzieci na ludzi porządnych i odpowiedzialnych za swoje czyny i innych, którzy będą je otaczać. Ciągle się zastanawiamy jak to zrobić, jak postępować? Wiem, że wiele osób, które przeczytają ten tekst stwierdzi, że to głupota, brednie - może jednak warto to wypróbować.:)

  • Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność.
1

Jeżeli chcesz nauczyć dziecko odpowiedzialności, to kup mu zwierzaka. Jednak pamiętaj, że Ty też musisz być ODPOWIEDZIALNY.


2

Najczęściej kupujemy psy, koty, albo chomiki. Stop! Dobrze się zastanów nad zakupem zwierzaka, gdyż zwierzę to nie pluszak, którego oddasz, jak Ci się znudzi! Ma uczucia, emocje, dlatego ZASTANÓW SIĘ milion razy zanim zdecydujesz się na taki krok.


3

Zastanawiasz się, kiedy zaprosić nowego domownika do domu - ( moja starsza córka miała 1, 5 roku, a młodsza przyjechała do domu pełnego zwierzaków).
Najlepszy moment to ok, 1, 5 roku - 2 lat, gdyż wtedy dziecko, już wszystko rozumie i można mu wytłumaczyć, że jak ciągnie psa za ogon, to robi mu krzywdę.
Oczywiście zwierzaka możesz adoptować w każdej chwili, bez względu na wiek, w jakim jest Twoja pociecha.


4

Kolejnym etapem nauki odpowiedzialności, jest dobór zwierzaka do charakteru dziecka.
Zastanów się, jaki charakter ma Twoja pociecha: spokojnemu dziecku raczej nie kupimy psa, który wykazuje się niezmierną energią życiową. Dla odmiany dla dziecka, które rozpiera energia nie kupimy żółwia.
Oczywiście należy porozmawiać z dzieckiem, o tym, jakie zwierze chciałoby mieć, ponieważ to i tak ono wie najlepiej, czego chce.


5

Zanim kupisz zwierzaka musisz porozmawiać z dzieckiem o tym zwierzaku. Zapytaj go czy jest świadomy jak należy zajmować się zwierzątkiem, które chce mieć. Jeśli dziecko nie wie nic o zwierzątku, a chce mieć, np. psa, bo ma go kolega, to postaw ultimatum:
- Nowy członek będzie w domu, jeśli Twoje dziecko nie zaniedba swoich obecnych obowiązków: szkoły, domu!
- Zanim kupisz zwierzątko, Twoja pociecha przeczyta książkę o swoim wymarzonym pupilu, dowie się się jak najwięcej i dopiero, kiedy stwierdzisz, że wie o nim wystarczająco dużo, to zastanowisz się nad zakupem zwierzątka.!
- Zaznacz na samym początku, zanim kupisz zwierzaka - że to jest zwierzak Twojej pociechy i że to na niej spoczywa odpowiedzialność za zajmowanie się nim, Ty możesz mu czasami pomóc, ale nie będziesz wyręczać jej w obowiązkach - Niech się 100 razy zastanowi, czy im podała!


6

Kiedy już to macie za sobą czas na kupienie, albo ewentualnie na adopcję zwierzątka? Wybierzcie się do schroniska, popytajcie znajomych, czasami zwierzęta można kupić na targach, W gazetach są ogłoszenia, że ktoś odda pieska w dobre ręce, za worek karmy dla Matki ( koszt ok. 25 zł). Tak samo jest z innymi zwierzakami.
Osobiście polecam przytuliska dla zwierząt - mam cudownego kota wziętego ze schroniska, miałam też psa, który zdechł po ukąszeniu przez szerszenia. Takie zwierzęta są niesamowicie wdzięczne za danie im domu. Jednak jest to też bardzo duże wyzwanie ( szczególnie przy adopcji dorosłych zwierząt) - jeśli zwierze jest po przejściach, to może dość długo trwać, zanim znów zaufa człowiekowi. Ale warto dać zwierzakom z przytuliska szanse na normalne życie, gdyż są one najczęściej tam właśnie przez nas - LUDZI.


7

Jeśli jednak nie chcesz mieć zwierzaka w domu - masz swoje powody ( choroba któregoś z członków rodziny, częste nieobecności w domu itd.) zacznij z dzieckiem pomagać schroniskom: zawoź karmę, oddaj 1% podatku, zostańcie wolontariuszami. Ucz wrażliwości na krzywdę, pokaż, że można pomóc i ktoś będzie wdzięczny za to - poliże w rękę, będzie się cieszył, połasi się.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zastanów się milion razy nad zakupem zwierzaka - zwierze ma uczucia jak my ludzie - zrób wszystko, żeby nie skrzywdzić innej istoty.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.03.2011

Komentarze

fajna porada :D

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:14:12

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 17:50:35

NIedługo kolejny etap nauki odpowiedzialnościu w moim domu - Najmłodsza córka chce mieć swoje własne zwierzątko ( starsza ma szynszylę) - zdecydowaliśmy się na świnkę morską. Mam nadzieję, że się uda. Trzymajcie kciuki.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-18 11:02:49

To duży(duża?) już :) mojemu jeszcze daleko do tego wieku:)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 10:06:25

To super. A kłóci sie i stroi fochy?

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 06:54:05

Etap ten juz mamy za soba:)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 21:23:03

Czyli jest na etapie ciągłego "NIE":D

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 21:06:22

jasne moje malenstwo ma 2 lata.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 17:20:02

Eiger, a mogę wiedzieć ile Twój dzidziuś ma?

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 16:32:29

Zgadzam się ale są rónież przyziemne sprawy jak na przykłąd pomoc mamie lub tacie w domowych czynnościach to również uczy odpowiedzialności. Dziecko zdaje sobie sprawę, że od niego również coś zależy.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 15:14:41

Eiger - oczywiście, że odpowiedzialnośc to nie tylko opieka nad zwierzakami. Jednak to od nich można zacząc naukę odpowiedzialności, która w przyszłości zaowocuje odpowiedzialnością w całym życiu człowieka . Opieka nad zwierzakiem ( nawet nad myszką, rybka czy chomikiem) uczy systematycznosci, konsekwencji, empatii, miłości i przyjaźni. Zwierzęta odpłacające dobrocią na najmniejszy jej przejaw z naszej strony, budzą w nas tylko pozytywne uczucia i reakcje. Psa liżącego po ręce pogłaszczesz po łbie, a kota łaszącego się do Twoich nóg podrapiesz za uchem. Czego chciec wiecej, kiedy kot wziety z bidula, leży na Twoich kolanach i mruczy, a w zimowe wieczory ładuje się pod kołdrę i ogrzewa Ci zmarzniete stopy.
Z własnego doswiadczenie wiem, jaka radośc daje dzieciom obcowanie ze zwierzakami, jak troszczą się - moja 1,5 letnia córka dzieli się z psami i kotami każdym kęsem - mam nadzieje, że przeniesie to również w dorosłe życie dzieląc się z potrzebujacymi. :D


Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 15:06:47

Odpowiedzialność to nie tylko opieka nad zwierzakiem

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 10:27:22

Pattylein - juz się tam wpisałam:P Buziaczki

Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 22:39:28

hahah :) to niedługo zwierzaki będą się toczyć jak kuleczki z grubości :P na to trzeba uważać :P a jakie masz zwierzaki w ogóle? pochwal się :P w grupie kobieta założyłam nawet specjalny temat, ale jakoś nikt się jeszcze nie wpisał ;)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 17:59:04

Pattylein, jak zacznie wyglądac jak chomik i masowac się po brzuszku mówiąc " myyy...diobre", to napewno wyjada. Problem jest taki, że zwierzaki maja przez nia traumę - jak zaczyna sie kierowac w strone ich misek , wymiataja wszystko do ostatniej chrupeczki:D

Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 12:03:06

hahah, no ja właśnie się boje, że mój niedługo też będzie wyjadał :P a zwierzęta uczą właśnie miłości i empatii a to bardzo ważne. No i wrażliwości :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 22:30:19

Oczywiscie - naukowo udowodniono, iz dzieci wychowywane ze zwierzakiem żadziej zapadaja na alergie - kontakt z "bakterionosem" na łapkach ( przytulanie, spanie i wspólna zabawa) wspomagają ludzki układ odpornościowy. Dzieko uczy się nie tylko odpowiedzialności, ale pomocy słabszym "braciom mniejszym", miłości, empati.
P.S. Moja 1,5 letnia córka jest "smakoszem" psich i kocich chrupków:D .

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 15:07:39

bardzo mi się podoba ta porada, dobrze, że uwzględniłaś i podkreśliłaś, że trzeba to dobrze przemyśleć. Moim zdaniem bardzo dobrze jest, gdy dziecko wychowuje się ze zwierzęciem nie tylko ze względu na naukę odpowiedzialności :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 20:35:01