Jak mówić do dziecka, żeby słuchało?

Kiedy zależy nam na jak najlepszym wychowaniu swojego dziecka trzeba przede wszystkim sprawić, żeby dziecko nas słuchało i słyszało co do niego mówimy. Nie można zapomnieć o tym, że to w jaki sposób do niego mówimy, uczy je jak powinno rozmawiać z innymi ludźmi.

  • cierpliwość, zrozumienie, uwaga
1

Żeby dziecko nas słuchało i słyszało niezbędny jest kontakt wzrokowy. Trzeba sprawić, żeby dziecko skoncentrowało się na tym, co do niego mówimy. Jeśli to możliwe to najlepiej będzie uklęknąć przed dzieckiem, tak aby nasze oczy były na wysokości oczu dziecka.


2

Bardzo ważne jest to, ażeby zwracać się do dziecka po imieniu, na przykład: "Kasiu, posprzątaj zabawki", dzięki temu dajemy dziecku jasny sygnał, że mówimy bezpośrednio do niego i wymagamy ustosunkowania się do tego, co przed chwilą powiedzieliśmy.


3

W momencie, kiedy mówimy do dziecka i chcemy, aby nie tylko nas słyszało, ale także zrozumiało musimy mówić do dziecka w zrozumiały sposób. Najlepiej jest w tym celu formułować krótkie i proste zdania. Oczywiście im dziecko jest starsze tym rozumie szerszy zakres słów, jednakże zawsze najlepiej jest nie używać skomplikowanych słów, wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo niezrozumienia przekazywanego komunikatu.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętajmy, że dziecko od rodziców uczy się życia w społeczeństwie, więc tak jak my je będziemy traktować, tak ono będzie traktować nas i innych ludzi.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2012

Komentarze