Jak masować niemowlaka?

Masaż niemowlęcia ma same zalety. Ośrodkowy układ nerwowy najintensywniej kształtuje się w pierwszym roku życia dziecka. Bodźce dotykowe szczególnie wspomagają jego rozwój, sprzyjając tworzeniu się połączeń między neuronami. Masaż stosowany u niemowląt różni się od klasycznego masażu relaksacyjnego.

  • przewijak lub inne dogodne podłoże
  • krem lub oliwka dla dzieci
1

Przed rozpoczęciem masażu niemowlęcia należy zdjąć z rąk zegarek, pierścionki i inne ozdoby. Mama musi pamiętać, że maluch nie lubi, gdy ma ona długie paznokcie! Dłonie trzeba posmarować kremem lub nawilżyć oliwką dla dziecka. Dziecko musi znajdować się w ogrzanym pomieszczeniu – trzeba zadbać o to, aby było mu ciepło, wygodnie i komfortowo.


2

Połóż dłonie na klatce piersiowej dziecka i przesuwaj je od mostka w bok (wzdłuż linii żeber). Powtórz ten ruch kilkakrotnie. Potem zastosuj ruchy skrzyżowane – od jednego biodra po przekątnej do przeciwległej rączki i na odwrót. Ruchy nie mogą być gwałtowne i dynamiczne, powinny być spokojne oraz rytmiczne.


3

Masaż brzucha zacznij kładąc ręce na przeponie dziecka poniżej klatki piersiowej, Twój dotyk powinien przypominać delikatne głaskanie wykonywane całą dłonią. Ruch musi odbywać się po okręgach wokół pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż brzuszka ma przypominać właśnie głaskanie, a nie uciskanie. Unikaj naciskania na brzuszek dziecka! Taki masaż brzuszka jest szczególnie kojący, jeżeli maluch cierpi na kolkę jelitową lub wzdęcia.


4

Masując rączki niemowlęcia trzymaj jedną dłonią jego nadgarstek, natomiast drugą powoli przesuwaj w kierunku dłoni dziecka. Twój kciuk i palec wskazujący muszą utworzyć obręcz, która lekko naciska ramię malucha. W taki sam sposób przeprowadź masaż nóżek.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.07.2009

Komentarze

Dobrze wiedzieć :) dzisiaj wypróbuje

Ostatnio zmieniony: 2011-03-01 17:17:02