Jak mądrze dozować telewizję dla dzieci?

Wielu rodziców nie podchodzi zbyt dobrze do oglądania telewizji przez dzieci, zakazują dzieciom jej oglądania. Inni wręcz przeciwnie nie przywiązują do tego wagi i pozwalają na oglądanie dziecku telewizji, kiedy chce i jak chce. Obie te sytuacje są niestety złe. Czy telewizja jest naprawdę taka zła? Jak sprawić, aby telewizja nie szkodziła? Oto kilka rad

1

Telewizja to nie tylko zło wbrew przekonaniu innych. Dzięki niej nasze dziecko poznaje inne kultury, inny świat, może zobaczyć to, czego najprawdopodobniej nigdy nie będzie mogło zobaczyć na własne oczy. Telewizja uczy! Pamiętaj o tym Drogi Rodzicu. Jednak, aby uczyła musi być kontrolowana. Podsuń dziecku ciekawy program, zachęć go do obejrzenia czegoś innego niż tylko bajki, zróbcie to wspólnie.


2

Nie uchronisz dziecka przed złem całego świata. Pamiętaj, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Nie zabraniaj swojemu dziecku oglądania telewizji. Znajdźcie wspólny kompromis. Wyznacie wspólnie czas, kiedy i jak długo może oglądać telewizję. Konsekwentnie się tego trzymajcie.


3

Dawaj dobry przykład. Dzieci naśladują dorosłych we wszystkim, co jest możliwe. Jeżeli ograniczasz swojemu dziecku oglądanie telewizji do 2 godzin dziennie, sam nie wysiaduj przed nią pół dnia. Twoje dziecko poczuje się oszukane. Pomyśli, że nie pozwalasz mu oglądać telewizji, tylko dlatego, że Ty sam chcesz ją oglądać. Zamiast wysiadywać przed telewizorem poświęć ten czas swojemu dziecku. Zagrajcie wspólnie w jakąś grę lub wyjdźcie na spacer.


4

Nigdy nie traktuj telewizji jako „opiekunki”. Wielu rodziców włącza dzieciom bajki, aby sami mogli zająć się obowiązkami lub innymi czynnościami. Nigdy nie traktuj telewizji jako opieki dla swojego dziecka. Dzieci szybko się uzależniają. Bajki są potrzebne, ale w normie. Zbyt duża ilość jest niekorzystna. Ciągłe wpatrywanie się w ekran telewizora powoduje, że dzieci zaczynają się rozleniwiać, stają się mniej kreatywne, wolą włączyć telewizor niż pobawić się z bratem czy koleżanką. Telewizja jako forma opieki –zdecydowane NIE.


5

Programy uczące. Godne polecenia są specjalne programy dla dzieci. Na przykład programy nauki języka angielskiego(najpopularniejszy), w których poprzez zabawę i rysowane postacie nasze dziecko może nabyć umiejętności językowe.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.09.2009

Komentarze