Jak ma żyć Starszak, gdy w domu pojawia się Maluszek?

Kiedy mamy jedno dzicko, to stawiamy świat do góry nogami tylko dla niego. Jednak sytuacja komplikuje sie , gdy na świat ma przyjśc rodzeństwo lub już się pojawiło. Jak nauczyć Starszak, że juz nie jest TYLKO ON?

  • Cierpliwość, otwartość, miłość, wyrozumiałość
1

Nie oszukujmy dzieci mówiąc - "Bocian przyniesie Ci siostrzyczkę lub braciszka", gdyż w dziecko jest inteligentne i wie, że np. zimą bociany odlatują do ciepłych krajów.


2

Starajmy się od samego początku - nawet jeśli nie widać jeszcze ciąży rozmawiać ze starszą pociechą o pojawieniu się dziecka, że urodzi się malutkie i bezbronne.


3

Starajmy się, aby Syn lub Córka uczestniczyli aktywnie w przygotowaniach do pojawienia się maluszka, dzięki czemu nie będzie się czuł/czuła odrzucony/a. Poczuje się odpowiedzialny, potrzebny i "dorosły" na swoją własna miarę.


4

Kiedy Maluszek pojawi się w domu, będzie absorbował każda wolna chwile, będzie non stop w centrum uwagi. Zróbmy wszystko , aby Starsze dziecko nie czuło się odtrącone.


5

Rozmawiajmy ze starszym dzieckiem, tłumaczmy mu, że Ona/On umie się sam ubrać, zjeść, pójść do toalety, powiedzieć co mu jest, co go boli. A taki Maluszek jest zdany na naszą łaskę.


6

Starajmy się, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu razem - bawiły się, spały jakiś czas w jednym pokoju. Niech starsze dziecko pomaga w opiece, posiedzi przy maluszku, spojrzy na raczkujacą siostrę kiedy mama nakłada obiad.


7

Jednak niech nie bedzie to nawyk - to Wasze dziecko, a starszak nie jest BEZPŁATNA NIANKĄ!


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie krzyczeć, nie bić, nie karać ze początkową niechęć do Maluszka


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.05.2010

Komentarze

Oczywiście, że kochac i pośwęcac obojgu czas należy obu. Przecież o tym to jest:)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 12:41:04

Należy poświęcać tyle samo czasu jednemu i drugiemu. Starsze musi być zapewniane i czuć, że rodzice nadal kochają go tak samo.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 22:29:20