Jak łagodzić skurcze porodowe?

Jednym ze sposobów łagodzenie skurczy porodowych jest stosowanie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Nie likwidują one bólu całkowicie i jednocześnie nie zaburzają fizjologicznego mechanizmu porodowego a często wpływają na sprawniejszy przebieg porodu. Zdarza się, że podczas trwania porodu są to jedyne metody „przeciwbólowe”, z których korzysta pacjentka.

1

Zadbaj o swoje poczucie bezpieczeństwa. Ciążą trwa około 40 tygodni, jest to czas podczas którego powinnaś poznać mechanizm porodowy, wiedzieć jakim zmianom będzie podlegać Twój organizm. Jeśli będziesz bardziej świadoma, lęk przed porodem będzie mniejszy.


2

Zapisz się do szkoły rodzenia, tam odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli uważasz, że będziesz bardzie spokojna podczas porodu z bliska osobą, rodźcie razem.


3

Odwiedź szpital w którym zamierz rodzić , miejsce znane budzi mniejszy lęk. Być możne w szpitalu w którym zamierzasz rodzić istnieje możliwość wynajęcia położnej do opieki podczas porodu, jeśli tak warto wcześniej spotkać się i omówić wszystkie interesujące Cię rzeczy.


4

Wydawaj dźwięki. Nie musisz krzyczeć, jednak otwieranie ust i wydawanie dźwięków rozluźnia ciało, gdy wstrzymujesz oddech wzmaga się napięcie wszystkich mięśni a to potęguje odczucia bólowe.


5

Stosuj pozycje wertykalne. Jeśli tylko możesz powinnaś ruszać się, chodzić, korzystać z piłki, worka sako, ruszać biodrami, tańczyć. Ważne jest wykorzystywanie wszystkich pozycji, w których kanał rodny skierowany jest do dołu a główka dziecka naciska na szyjkę macicy i tym samym powoduje szybsze jej rozwieranie.


6

Korzystaj z wanny lub prysznica. Woda wpływa rozluźniająco na mięśnie, przyspiesza poród. Temperatura wody powinna wynosić około 37-38° C, powinna być przyjemnie ciepła, a czas takiej kąpieli to około 30 minut.


7

Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu. Podczas trwania I okresu porodu ważne jest abyś podczas skurczu oddychała torem przeponowym a w przerwie pomiędzy skurczami wracała do oddychania „kołem”. Sposobów prawidłowego oddychania w poszczególnych fazach porodu nauczysz się podczas zajęć w szkole rodzenia.


8

Wypróbuj masaż. Podczas trwania skurczu osoba towarzysząca może wykonywać masaż okolicy krzyżowej, ręce osoby masującej powinny być ciepłe i posmarowane olejkiem, który łagodzi tarcie skóry.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.01.2010

Komentarze

Niestety, na bóle krzyżowe mało co pomaga!:/

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:22:03