Jak karmić dziecko łyżeczką i kubeczkiem?

Kiedy niemowlę ukończy szósty miesiąc życia, należy stopniowo rozszerzać jego dietę. Nadal pije on mleko mamy lub modyfikowane mleko z butelki, ale w jego pożywieniu muszą się znaleźć także produkty bezmleczne. Oznacza to, że musimy opanować nowy sposób karmienia - łyżeczką i kubeczkiem.

  • kubek, łyżeczka, słoiczek z pokarmem, śliniaczek
1

Przy karmieniu kubeczkiem należy przestrzegać pewnych zasad. Brzeg kubeczka kładziemy na dolnej wardze dziecka i lekko przechylamy - tak, by płyn dotarł do brzegu kubka, ale nie wlał się do buzi malucha. Musimy poczekać, aż dziecko górną wargą samo ściągnie napój do buzi. Porcje pokarmu są wówczas małe, ale musimy być cierpliwi - dzięki temu, że dziecko samo pije, uczy się regulować pochłanianie płynów i wykształca koordynację pracy warg, policzków, oddychania i połykania.


2

Pierwszą rzeczą, o którą warto zadbać podczas karmienia łyżeczką, jest ułożenie dziecka w wygodnej pozycji do jedzenia. Co więcej nam też musi być wygodnie. Dziecko nie może być zbyt zgięte ani prężyć się do tyłu. Na początek warto sadzać malucha w foteliku samochodowym - siedząc w pozycji półzgiętej będzie się ono mniej męczyło, bo ma lepsze warunki do oddychania.


3

Łyżeczkę z niewielką ilością pokarmu układamy prostopadle do twarzy dziecka i opieramy o jego dolną wargę. Gdy samo otworzy buzię, delikatnie wsuwamy łyżeczkę do jego buzi i czekamy, aż zagarnie pokarm górną wargą. Gdy dziecko zamknie górną wargę na łyżeczce, powoli wysuwamy ją z jego buzi.


4

Należy unikać wpychania na siłę łyżeczki do buzi. Nie wolno jej wyciągać szarpnięciami ani przekręcać, kiedy znajduje się w jamie ustnej dziecka.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze