Jak karmić dziecko butelką?
Nie każda mama może karmić piersią swoją pociechę. Powodów może być wiele: mama może mieć zaburzoną laktację lub musi wrócić do pracy. Czasami dziecko trzeba dokarmiać, bo mleka mamy jest zbyt mało. Mama, która nie chce albo nie może karmić piersią, nie musi się martwić. Jeśli chcemy, aby karmienie butelką było prawidłowe i nie wywołało zaburzeń w nabywaniu umiejętności jedzenia i mowy, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt i warunki jedzenia.
- • butelka, silikonowy smoczek z obłą końcówką, podgrzewacz, sterylizator, termoopakowanie
Do karmienia potrzeba jest oczywiście butelka. Musi ona posiadać smoczek o specjalnej konstrukcji. Taki smoczek posiada obłą i podłużną część (nie spłaszczoną!), przypominającą nieco bąbel. Dziecko opiera na takim smoczku wargi podobnie jak na piersi mamy. Ta konstrukcja smoczka wymusza odpowiednią pracę mięśni warg, policzków, języka i innych części jamy ustnej. Ułatwia regulowanie przez dziecko ilości pobieranego pokarmu i nie utrudnia oddychania. Smoczki tego typu mają prosty, walcowaty kształt, odpowiednią twardość i sprężystość. Prawidłowo dobrany smoczek do butelki nie może zaburzać prawidłowego mechanizmu ssania i połykania pokarmu.
Jeśli dokarmiamy dziecko butelką, musimy pamiętać, że mechanizm ssania różni się w przypadku piersi i smoczka. Różnice te nie są jednak tak wielkie, aby mogły zaburzyć proces ssania z piersi. Trzeba jednak dobrać odpowiedni smoczek. Nie może być on za miękki, ze zbyt dużą dziurką, z której mleko będzie lało się dziecku do buzi tak łatwo, że nie będzie ono musiało wkładać w to wysiłku.
Częstym źródłem zaburzeń odruchu prawidłowego ssania jest niewłaściwa pozycja, w której układamy dziecko. Powinno być ono układane podobnie, jak przy karmieniu piersią. Pupę dziecka opieramy na wewnętrznej stronie naszego uda. Tułów otaczamy ramieniem i podtrzymujemy. Główka malucha powinna znaleźć się w zgięciu naszego łokcia.
W miarę możliwości starajmy się wysuwać rączki dziecka do przodu, tak aby chwyciło ono butelkę. Przez cały czas starajmy się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Butelkę z pokarmem ustawiamy prostopadle do twarzy dziecka, tak aby wargi nie zaciskały się na smoczku, ale bardziej się do niego przyssały. Taka stabilizacja warg sprzyja lepszej pracy języka i mięśni uczestniczących w ssaniu i połykaniu pokarmu. Maluch mniej się męczy i łatwiej oddycha.
Butelka to nie jedyny sprzęt konieczny do karmienia dziecka. Koniecznie należy zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek. Butelki muszą być utrzymywane w czystości, toteż warto mieć sterylizator. Na spacer przyda się termoopakowanie utrzymujące właściwą temperaturę pokarmu.
Dodaj komentarz