Jak i w co ubierać noworodka?

Jak dobrze wybrać ubranko aby nie sprawiało kłopotów przy zakładaniu oraz zapewniało dziecku największy komfort i wygodę?

  • Kiedy na świat przychodzi dziecko jego rodzice bardzo często staja przed wieloma dylematami i pytaniami, na które muszą błyskawicznie znać odpowiedź jeśli nie chcą swojego maluszka niepotrzebnie narażać. Do tego typu dylematów należy również odpowiedni ubiór noworodka. Warto zatem wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiednich ubranek i wziąć w tej kwestii pod uwagę kilka elementów:
1

Rozmiar ubranek – ogólnodostępna rozmiarówka pajacyków, czy body zaczyna się od 50 cm, ale tak malutkie ciuszki są przeznaczone dla dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Dla dzieci większych należy mieć przygotowane ubranka w rozmiarach 56 cm albowiem przeciętny noworodek mierzy około 53-55 cm. Należy jednak pamiętać, że tak małych ubranek nie trzeba kupować dużo ponieważ dziecko cały czas rośnie i bardzo szybko zmieni swoje pierwsze ubranka na rozmiar 62 cm i większy. Ubranka powinny być zawsze nieco większe aby można je było swobodnie zakładać bez konieczności siłowania się z noworodkiem.


2

Materiał – ubranka noworodka powinny zawsze być dla niego miłe w dotyku, pozbawione metek i wszelkich drażniących skórę elementów np. wystających szwów. Najbardziej wskazanym materiałem jest bawełna – miękka i przewiewna. Ubranka z bawełny powinny znajdować się najbliżej skóry, na wierzch można natomiast zakładać kaftaniki z polaru lub spodnie z weluru.


3

Sposób zakładania ubranek – najbardziej praktyczne i wygodne są ubranka rozpinane z przodu (zarówno pajacyki i kaftaniki, jak i body). W przypadku noworodków spore trudności może powodować próba założenia bluzeczki przez niestabilną jeszcze główkę. Ubierając noworodka zawsze trzeba starać się robić to z wyczuciem i delikatnością, łatwo bowiem można malucha narazić np. na wystawienie barku, zwichnięcie kończyny itp.


4

Zapięcia – najlepiej sprawdzającym się zapięciem pajacyków i body są napy - dają się szybko zapinać i odpinać, a czynność tą można wykonywać nawet jedna ręką. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana jeśli ubranko posiada malutkie, tradycyjne guziczki. W przypadku pajacyków zapięcia powinny znajdować się na całej ich długości. Podobnie w przypadku body, jeśli maluszek posiada body rozpinane z przodu. Kaftaniki mogą być zapinane na napy lub na troczki.


5

Ubieranie w zależności od pory roku – zimą poleca się ubierać noworodka w kilka warstw odzieży tzn. w body, kaftanik, spodenki, sweterek, kombinezon i śpiworek, przy czym zestaw ten uzupełnia czapka, szalik i rękawiczki. Latem na ubranko powinno się składać znacznie mniej elementów – przy bardzo wysokich temperaturach wystarczy cienka czapeczka i letni pajacyk lub body z krótkim rękawem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.10.2013

Komentarze