Jak i co załatwić po urodzeniu dziecka?

Nadeszły wspaniałe dla ciebie dni. Po tylu dniach oczekiwania wasza pociecha jest już z wami! Ale nie zapomnij, że póki nie zgłosisz faktu urodzenia się twojej pociechy w Urzędzie Stanu Cywilnego ono formalnie nie istnieje! Dlatego, jak najszybciej odwiedź urząd, który wystawi twojemu maluszkowi akt urodzenia. Masz na to 14 dni. Gdy jesteś w związku małżeńskim a ty nie czujesz się jeszcze na siłach aby podróżować, formalności te niech załatwi świeżo upieczony tata. W przeciwnym razie musi to być matka. Co jeszcze trzeba zrobić?

1

Pamiętaj, że musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego nie tam gdzie mieszkasz, ale dla szpitala w którym rodziłaś. Akt taki sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia narodzin, przez lekarza. Szpital ma czas na to do 14 dni.


2

Dziecko automatycznie jest zameldowane tam, gdzie jest zameldowana matka. USC przekazuje informację o tym do biura meldunkowego. PESEL dziecka otrzymasz po sześciu tygodniach od rejestracji w USC


3

Aby otrzymać tzw. becikowe złóż wniosek urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Pamiętaj aby dołączyć do niego dokument tożsamości i skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Obecnie konieczne będzie też zaświadczenie o co najmniej jednej wizycie u ginekologa lub położnej!


4

opis porady


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.09.2010

Komentarze