Jak dobrze wybrać miejsce na wczasy z dzieckiem?
Wczasy z dzieckiem mogą być wspaniałą przygodą, pod warunkiem, że będzie się wypoczywać w miejscu przyjaznym przede wszystkim małym członkom rodziny. Inaczej wakacyjny wypad okaże się przerażającą obie strony wyprawą, której nigdy nikt nie będzie chciał powtórzyć. Na zapewnienie sielanki są jednak sposoby.
- • -mapa,
- • -czas na osobiste rozeznanie terenu i wybranie ośrodka.
Niemowlę
Miejsce na wczasowy wypoczynek z niemowlakiem powinno spełniać najostrzejsze kryteria. Idealnie, jeśli ośrodek leży z dala od hałaśliwego centrum – maleńkie dzieci lubią ciszę. Powinno być za to blisko do jeziora, rzeki czy morza – aby nie trzeba było nieść za daleko sporego ekwipunku wczasowiczów. Pokój powinien być obowiązkowo czysty, z łazienką, z lodówką i na tyle przestronny, że da się w nim pomieścić przynajmniej część wyposażenia, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo maluszkowi oraz święty spokój rodzicom. Musi się nim zmieścić nosidełko, dobrze, jeśli da się swobodnie ustawić wózek (dzieci lubią przysypiać na spacerach w wózkach i nie znoszą przenoszenia do łóżka – zazwyczaj budzą się wtedy z wielkim krzykiem). Jeśli w pomieszczeniu nie ma klimatyzacji, nie powinno ono wychodzić na południe, a raczej na zachód lub wschód – aby nie było w nim za gorąco. Lodówka przyda się do przechowywania mleka, kaszek i deserków.
Taras lub balkon są wskazane, ale tylko te dobrze zabezpieczone – aby np. raczkujący malec nie wypadł podczas odkrywania świata.
Dobrze wybrać ośrodek oferujący smaczne i zdrowe posiłki, z których skorzystać będzie mogło też maleńkie dziecko; warto popytać obsługę, czy możliwe jest przygotowanie menu specjalnie dla kilkunastomiesięcznego wczasowicza.
Małe dziecko
Lodówka nadal jest potrzebna, ale priorytet otrzymuje już telewizor i większa ilość atrakcji podwórkowych typu piaskownica, czysty i bezpieczny plac zabaw, otoczenie, które da się omieść wzrokiem (małe dzieci lubią myszkować tu i ówdzie oraz gubić się rodzicom z oczu w najmniej oczekiwanym momencie). Idealnie, jeśli kwaterunek jest na parterze (dzieci lubią biegać, a nie chodzić, dlatego schody mogą być niebezpieczne) i na tyle daleko od akwenu (ale nie za daleko), że małemu dziecku, które wymknęło się spod rodzicielskiej opieki, nie uda się samodzielnie do niego dotrzeć, zanim ktoś nie zauważy jego zniknięcia.
Wskazówka: zalecenia, jak przy miejscu na wczasy dla niemowlęcia.
Starsze dziecko
Lodówka wskazana, ale nie niezbędna, jeśli jest wykupione całodzienne wyżywienie. Im bliżej do wody, tym lepiej, pod warunkiem, że dziecko zna zasady bezpiecznego zachowania się przy akwenie. Obowiązkowo telewizor, plac zabaw z małpim gajem, przeszkodami, w pobliżu budka z lodami i goframi; dobrze, jeśli są gdzieś w pobliżu bezpieczne krzewy, w których można urządzać kryjówki albo bawić się w chowanego. Przydaje się pobliska wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Młodzież
Ta grupa wiekowa rządzi się swoimi prawami i de facto najczęściej jest zadowolona z każdego miejsca pobytu, pod warunkiem, że ma pod ręką dostęp do sieci internetowej czy dobrze wyposażoną w gry komórkę. Mile widziane są pobliskie salony z grami zręcznościowymi, budki z lodami, fast foodem i napojami gazowanymi. Plaża i przyległe do niej knajpki koniecznie w zasięgu wzroku (w tym wieku chodzenie na dystansach większych niżeli 100 metrów bywa śmiertelnie nużące i męczące). Dla początkujących lwów i lwic parkietowych przyda się pobliże lokalnej dyskoteki dla młodszych wczasowiczów. Balkon i taras wskazane jako strategiczne punkty obserwacyjne.
Wskazówka: im ładniejsza fasada miejsca zakwaterowania, tym łaskawiej nastoletni wczasowicz akceptuje tymczasowe lokum. Wypożyczalnia sprzętu wodnego jest też ważna.
Dodaj komentarz