Jak dobrać odpowiedni stanik do karmienia?

Każda mama chciałaby mieć po ciąży ładne i jędrne piersi. Wygląd na pewno w dużej mierze zależy od genów ale bardzo ważne znaczenie ma odpowiednio dobrany biustonosz. Biustonosz powinien być wygodny i zdrowy dla piersi oraz kręgosłupa w szczególności podczas karmienia.

1

Teoretycznie najlepszy czas na zakup stanika to okres pod koniec ciąży czyli 8-9 miesiąc. Wtedy wielkość i obwód piersi są już mniej więcej ustabilizowane i nie powinny znacząco zmienić się w późniejszym okresie.


2
Źródło:http://www.freedigitalphotos.net/images/ Healthy_Living_g284-Measuring_Bra_Size_p39305.html Źródło:http://www.freedigitalphotos.net/images/ Healthy_Living_g284-Measuring_Bra_Size_p39305.html

Zmierz dokładnie obwód pod biustem elastycznym centymetrem krawieckim na wydechu. Zwróć uwagę na to aby linia centymetra była w poziomej linii. Swój wynik pomniejsz o 5 centymetrów i zaokrąglij w dół do najbliższej „piątki” tzn. jeżeli wyszło 82cm to twój rozmiar to 75cm.


3

Następnie zmierz obwód biustu w jego najszerszym miejscu tj. na wysokości sutków. Pomiar można zrobić w miękkim biustonoszu. Różnica między zaokrąglonym do „piątki” obwodem pod biustem a obwodem piersi powie nam o rozmiarze miseczek.


4

Mając już te dwa wymiary sprawdź swój rozmiar w tabeli lub najlepiej poproś ekspedientkę o pomoc. W dobrych sklepach doświadczony personel podpowie który rozmiar będzie pasował i udzieli ci fachowej pomocy.


5

Następny krok to przymierzenie biustonosza. Zwróć uwagę na to, że nawet jeżeli masz już określony rozmiar to najlepiej przymierzyć gdyż na rynku jest bardzo dużo producentów. Każdy producent bielizny stosuje inne materiały które różnią się nie tylko wyglądem ale też i rozciągliwością. Kobiety które maja duże piersi (dużą różnicę między obwodem pod biustem i w biuście) nie powinny wybierać rozciągliwych materiałów gdyż nie utrzymają one prawidłowo biustu.


6

Każda kobieta ma nieco inny kształt i rozstaw biustu. Piersi podczas karmienia są szczególnie wrażliwe dlatego niezwykle istotną sprawą jest byś nosiła wygodny stanik. Zapnij stanik na najluźniejszą haftkę. W ten sposób gdyby się później rozciągnął będziesz miała jeszcze zapas. Pochyl się i ułóż piersi w miseczkach. Nagarnij je w kierunku od pachy. Poruszaj trochę rękami i sprawdź czy podstawa stanika czyli obwód pod biustem jest nadal na swoim miejscu, czy nie podchodzi pod górę. Pas powinien być na tyle ciasny by dało się wsunąć pod niego maksymalnie 2 palce.


7
Źródło:http://www.freedigitalphotos.net/images/ Family_g212-Breast_Feeding_p31058.html Źródło:http://www.freedigitalphotos.net/images/ Family_g212-Breast_Feeding_p31058.html

Obejrzyj dokładnie wszystkie szwy i klamerki. Zwróć uwagę czy na wysokości sutka nie przechodzi żaden szew. Przesuń palcem wzdłuż szwów i ozdób zwłaszcza wewnątrz miseczki – wykończenia powinny być gładkie i nie mogą drażnić skóry. Klamerki przy obu miseczkach powinno się łatwo odpiąć jedną ręką (druga ręką będziesz trzymała dziecko). Zobacz czy pierś dobrze się układa w odepniętym okienku stanika.


8

Jeśli stanik ma fiszbiny to sprawdź czy ich zewnętrzne końcówki sięgają po pachy i czy nie uciskają kanalików mlecznych. Fiszbiny nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to jak są obszyte, czy końcówki nie przedziurawią materiału i nie będą kuły pod pachami lub przy piersiach. Jeśli do tej pory wszystko jest dobrze to załóż bluzkę i zobacz czy całość dobrze się prezentuje.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najlepiej jeśli kupisz dwa modele staników, wówczas będziesz miała jeden na zmianę.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.04.2012

Komentarze