Jak dbać o zęby podczas ciąży?

Najlepiej gdy przed zajściem w ciążę odwiedzisz stomatologa i wyleczysz zęby, jeśli jednak nie zdążyłaś tego zrobić wcześniej, to czas zająć się wyleczeniem wszystkich ubytków podczas trwania ciąży. Pamiętaj, że chory ząb może być ogniskiem zapalnym i rozsiewać bakterie po całym organizmie a to stanowi zagrożenie zarówno dla mamy jak i rozwijającego się dziecka.

1

Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek zabiegi u stomatologa poinformuj, że jesteś w ciąży. Lekarz zdecyduje, które zabiegi można wykonywać bezpiecznie podczas trwania ciąży, a które należy odłożyć na czas po porodzie.


2

Czyszczenie zębów z osadu i kamienia w okresie ciąży nie jest szkodliwe dla dziecka. Usuwanie kamienia zabezpiecza przed próchnicą i chorobami dziąseł.


3

W okresie ciąży nie wybielaj zębów, preparaty używane do tego zabiegu nie zostały przebadane pod kątem szkodliwości dla nienarodzonego dziecka.


4

Usuwanie zębów jest możliwe, ale jest to ostateczność. Przy dużym stanie zapalnym należy ząb usunąć aby nie stanowił źródła zakażenia, jednak jeśli trzeba to zrobić ze względów np. ortodontycznych poczekaj aż urodzisz.


5

Leczenie zębów kanałowe w okresie ciąży jest możliwe i konieczne szczególnie gdy bardzo dokucza nam ból. W związku z tym, że okres ciąży to zakaz wykonywania zdjęć rentgenowskich, może okazać się, że kanał nie będzie wypełniony do końca. Gdy urodzisz warto zrobić prześwietlenie aby ocenić, czy ząb jest prawidłowo wypełniony.


6

Jeśli przed ciążą leczyłaś zęby w znieczuleniu teraz również możesz korzystać ze znieczulenia. Pamiętaj, poinformuj stomatologa, że jesteś w ciąży a on dobierze odpowiedni sposób postępowania.


7

Jeśli podczas ciąży towarzyszą Ci wymioty pamiętaj o konieczności dokładnego płukania jamy ustnej, myciu zębów lub żuciu gumy. Kwasy cofane z żołądka podczas wymiotów nadtrawiają szkliwo zębów i mogą być przyczyną powstawania próchnicy.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.12.2009

Komentarze