Jak dbać o ranę po wykonanym cieciu cesarskim?
Jednym ze sposobów urodzenia dziecka jest wykonanie cięcia cesarskiego. Zabieg ten jest wykonywany z różnych wskazań medycznych. Po cięciu pozostaje rana, którą należy prawidłowo pielęgnować aby zagoiła się i nie dawała powikłań.
Podczas ciecia cesarskiego lekarz po wydobyciu dziecka zszywa wszystkie warstwy. W jamie brzusznej zakłada się szwy rozpuszczalne, na skórę zakłada się szwy niewchłaniane, które są zdejmowane w 7-9 dobie po operacji. W pierwszej dobie na ranę założony jest opatrunek, którego nie należy zdejmować i moczyć.
Po zdjęciu opatrunku musisz dbać o to by rana i jej okolica była idealnie czysta. Do higieny możesz używać płynu do higieny intymnej, szarego mydła lub mydełka do pielęgnacji niemowląt, ranę myj trzy razy dziennie.
Do osuszania używaj ręczników jednorazowych następnie ranę możesz przetrzeć spirytusem salicylowym.
Do czasu całkowitego zagojenia się rany używaj lekkiej przewiewnej bielizny najlepiej bawełnianej, nie może ona uciskać rany, gumka powinna przebiegać na wysokości talii.
Pamiętaj o starannej higienie intymnej oraz o dokładnym myciu rąk po wyjściu z toalety, w odchodach połogowych występują bakterie , które mogą zostać przeniesione na bieliznę a następnie na ranę po cięciu cesarskim i wywołać infekcję.
Po zdjęciu szwu, gdy rana zagoi się całkowicie można ją dwa razy dziennie smarować specjalną maścią do kupienia w aptece.
Przez kilka tygodni po porodzie rana może trochę swędzieć, w jej okolicy możesz odczuwać ból, mrowienie i drętwienie jednak stopniowo będą coraz mniej dokuczliwe.
Sygnały niepokojące to wyciek z rany, gorączka. Jest to sytuacja która wymaga konsultacji lekarskiej.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 11:55:06
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:59:12
Ostatnio zmieniony: 2012-10-09 18:12:16
W każdym normalnym cywilizowanym kraju wykonywane są cięcia poziome - dające mniejsze blizny. Można też nosić normalne dwuczęściowe stroje kąpielowe. Nie jestem lekarzem, ale wydaje mi się że cięcie w poprzek mięśni goi się znacznie wolniej niż wzdłużne.
Ostatnio zmieniony: 2010-10-25 13:02:18
Dodaj komentarz