Jak dbać o ranę po wykonanym cieciu cesarskim?

Jednym ze sposobów urodzenia dziecka jest wykonanie cięcia cesarskiego. Zabieg ten jest wykonywany z różnych wskazań medycznych. Po cięciu pozostaje rana, którą należy prawidłowo pielęgnować aby zagoiła się i nie dawała powikłań.

1

Podczas ciecia cesarskiego lekarz po wydobyciu dziecka zszywa wszystkie warstwy. W jamie brzusznej zakłada się szwy rozpuszczalne, na skórę zakłada się szwy niewchłaniane, które są zdejmowane w 7-9 dobie po operacji. W pierwszej dobie na ranę założony jest opatrunek, którego nie należy zdejmować i moczyć.


2

Po zdjęciu opatrunku musisz dbać o to by rana i jej okolica była idealnie czysta. Do higieny możesz używać płynu do higieny intymnej, szarego mydła lub mydełka do pielęgnacji niemowląt, ranę myj trzy razy dziennie.


3

Do osuszania używaj ręczników jednorazowych następnie ranę możesz przetrzeć spirytusem salicylowym.


4

Do czasu całkowitego zagojenia się rany używaj lekkiej przewiewnej bielizny najlepiej bawełnianej, nie może ona uciskać rany, gumka powinna przebiegać na wysokości talii.


5

Pamiętaj o starannej higienie intymnej oraz o dokładnym myciu rąk po wyjściu z toalety, w odchodach połogowych występują bakterie , które mogą zostać przeniesione na bieliznę a następnie na ranę po cięciu cesarskim i wywołać infekcję.


6

Po zdjęciu szwu, gdy rana zagoi się całkowicie można ją dwa razy dziennie smarować specjalną maścią do kupienia w aptece.


7

Przez kilka tygodni po porodzie rana może trochę swędzieć, w jej okolicy możesz odczuwać ból, mrowienie i drętwienie jednak stopniowo będą coraz mniej dokuczliwe.


8

Sygnały niepokojące to wyciek z rany, gorączka. Jest to sytuacja która wymaga konsultacji lekarskiej.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.01.2010

Komentarze

11 miesięcy temu miałam cesarskie cięcie i szwy były rozpuszczalne, cięcie mam poziomowe w dodatku nierówne (już podczas operacji jeden z lekarzy sam to zauważył). W dodatku rana okropnie się goiła, już wychodząc ze szpitala była cała czerwona i lekko otwarta. Lekarze tłumaczyli to tym że szwy za szybko się wchłonęły a cięcie jeszcze nie zagoiło. Zagoiło się dopiero około 5 miesiąca, choć do tej pory w jednym miejscu rana jest nadal czerwona. Do tej pory odczuwam odrętwienie i dyskomfort. Takie są uroki cesarskiego cięcia.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 11:55:06

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:59:12

Są specjalne mydła z nanosrebrem do pielęgnowania ran pooperacyjnych. Córeczce nie goił się pępuszek i położna poleciła mi zabiegi laseroterapii dla małej, rehabilitantka przy okazji zrobiła mi 5 zabiegów. Rewelacja bliznę mam gładziutką, grubości włosa.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-09 18:12:16

Dla mnie też...
W każdym normalnym cywilizowanym kraju wykonywane są cięcia poziome - dające mniejsze blizny. Można też nosić normalne dwuczęściowe stroje kąpielowe. Nie jestem lekarzem, ale wydaje mi się że cięcie w poprzek mięśni goi się znacznie wolniej niż wzdłużne.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-25 13:02:18

Już mi się odechciało rodzić przez cesarskie cięcie....