Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych tygodni życia, wiadomo przecież, że „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość traci”.

  • -przegotowana woda,
  • -jałowy gazik,
  • -silikonowa szczoteczka do zębów i pasta,
  • -zwykła szczoteczka do zębów.
1

Zanim u maluszka pojawią się pierwsze ząbki, od pierwszego tygodnia życia dwa razy dziennie przemywaj dziąsła gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Najlepiej robić to około pół godziny po karmieniu aby nie wywołać wymiotów i ulewania . Odpowiednia pora to czas wieczornej kąpieli maluszka.


2

Gdy dziecko ma około 6 miesięcy, dziąsła są obrzęknięte, lada moment pojawią się pierwsze ząbki, możesz kupić w aptece szczoteczkę silikonowa ( w komplecie z pastą do zębów przeznaczona dla niemowląt, do kupienia w aptece), zakładaną na palec. Taka szczoteczka jest miękka, możesz nią masować obolałe dziąsła maluszka. Po każdym użyciu nie zapomnij przemyć ją w gorącej wodzie.


3

Jeśli pojawią się pierwsze ząbki na silikonową szczoteczkę nakładaj niewielką ilość pasty do zębów, jest ona przeznaczona dla maluszków, które nie potrafią jeszcze wypłukać ząbków. Pasta może być połknięta przez dziecko.


4

W okresie pojawienia się ząbków staraj się myć je po każdym posiłku dziecka. Jeśli będziecie robić to systematycznie, malec przyjmie to jako kolejny rytuał i będzie traktować to jako coś normalnego.


5

Gdy dziecko chce samodzielnie trzymać szczoteczkę jest to właściwy moment na zakup prawdziwej szczoteczki.


6

Pasta do zębów dla maluszka powinna być dostosowana do jego wieku, zawsze przed kupnem nowego produktu sprawdź wiek, od którego można ją stosować u dzieci.


7

Ilość pasty nakładanej na szczoteczek jest niewielka, wystarczy około ziarenka grochu.


8

Po każdym samodzielnym myciu ząbków przez maluszka, rodzic musi je jeszcze przemyć. Jest to również właściwy moment na tłumaczenie jak powinno się prawidłowo myć ząbki.


9

Po wieczornym myciu ząbków staraj się nie podawać już nic dziecku do jedzenia, do picia proponuj tylko przegotowana lub mineralną wodę.


10

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się pierwszym roku życia dziecka, gdy wyrżnął się pierwsze ząbki. Poszukaj gabinetu stomatologicznego przystosowanego do „obsługi” małego dziecka. Osoby tam pracujące wiedzą jak sprawić by maluszek nie przestraszył się i na kolejne wizyty przychodził bez lęku.


11

Podczas pierwszej wizyty stomatolog oceni czy ząbki są prawidłowo zmineralizowane i czy zgryz układa się prawidłowo, poinformuje o sposobach zabezpieczania ząbków mlecznych przed próchnicą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.12.2009

Komentarze

Przydatna porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:14:15

świetne rady

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 18:21:28