Jak bezstresowo przyciąć dziecku paznokcie?

Przycinanie paznokci maleństwa wcale nie musi być łatwą czynnością. Dla obu stron może być źródłem stresu. Często zmusza opiekuna do gimnastykowania: ciała i umysłu - z tej przyczyny, że niektóre dzieci, nie wiedzieć czemu, panicznie boją się nożyczek :-).

  • Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, szkło powiększające, inwencja twórcza, zabawki, maskotki.
1

Metoda "podczas snu": sprawdza się zazwyczaj u zupełnych maleństw, których, kiedy zasną, to nawet atom nie ruszy :-). Przycinanie paznokietków musi być wykonane jak najdelikatniej i wyjątkowo ostrożnie. Wskazany jest minimalizm w ruchach i stosowanie ogrzanych w dłoniach nożyczek (by chłód metalu nie obudził niemowlaka). Wadą tego systemu jest to, że często wykonuje się go "na raty" - kiedy malec się obudzi w trakcie zabiegu, prawdopodobnie pozostałe paznokcie doczekają się obcięcia podczas kolejnej tury snu.


2

Metoda "na zabawę" - sprawdza się u maluchów, które mają poczucie humoru i rodziców o uzdolnieniach aktorskich. Dziecko trzeba najpierw przekonać do tego, że nożyczki wcale nie są takie groźne, jak się wydaje. I że tak naprawdę są...- tu trzeba uruchomić wyobraźnię i bacznie obserwować reakcje malucha, które podpowiedzą, czy lepiej, by nożyczki odgrywały rolę krokodyla czy też kosiarki do trawy.


3

Metoda "naukowa" - to już wersja dla nieco starszych maluchów, które wiedzą o istnieniu zarazków i z ciekawością będą ich szukać pod obciętymi paznokciami. Rodzic, oprócz nożyczek, musi mieć pod ręką szkło powiększające, by mały badacz życia w skali mikro mógł pooglądać swoje palce i obcięte już paznokcie w powiększeniu.


4

Metoda "na zajmowanie uwagi" - do zabiegu obcinania paznokci potrzebne są wtedy dwie osoby. Jedna zajmuje uwagę dziecka, a druga w tym czasie manipuluje nożyczkami.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Paznokcie najlepiej obcinać po kąpieli - są wtedy najbardziej miękkie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.02.2010

Komentarze

z perspektywy czasu. łatwiej jest obciąć paznokietki u małego dziecka niż u starszego.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-17 20:49:22

Kolejna rewelacyjna porada!
Najważniejsze, żeby przełamać stres i obawę przed tym, że zrobimy dziecku krzywdę,
później sami wypracujemy sobie najbardziej odpowiednią dla nas i dla dziecka metodę ;)

Ostatnio zmieniony: 2012-02-17 13:54:10

dokładnie trafna uwaga spokojne dziecko , w mojej sytuacji nie ma takiego pojęcia oba Szkraby są ruchliwe i tu sprawdza się porada na "zajmowanie uwagi",u starszego na szczęście już problemu nie ma:)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-30 13:43:30

najważniejsze by dziecko było spokojne a reszta już pójdzie

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 11:22:34

No ciekawe te porady, a jednak uważam, że nie ma z tym aż tak wielkiego problemu, wystarczy tylko uważać, żeby nie przyciąć za mocno, żeby nie zabolało. Gdy dziecku nie będzie się kojarzyć obcinanie z bólem, pójdzie łatwiej.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 10:59:48