Jak bezpiecznie nosić na rękach niemowlę?

Początkujący rodzice często odczuwają tremę, kiedy mają wziąć na ręce noworodka. Te obawy mogą brać się z niepewności, czy dobrze poradzą sobie z tym nowym zadaniem i czy delikatnemu dziecku nie stanie się krzywda. W noszeniu na rękach niemowlęcia szybko można dojść do wprawy. Poniższa porada dotyczy bezpiecznego noszenia dziecka w tzw. pozycji fasolki. Jest ona odpowiednia dla dzieci do 4 miesiąca życia, kiedy jeszcze nie wolno nosić malucha w pozycji pionowej.

1

Swobodnie wyprostowany tułów malucha układamy bokiem do naszego brzucha. Z drugiej strony podtrzymujemy dziecko przedramieniem. W zgięci łokcia tej ręki układamy główkę dziecka w taki sposób, aby jego potylica bezpiecznie i swobodnie opierała się o naszą rękę. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby główka dziecka nie była za bardzo odchylona do tyłu ani zbyt przyciśnięta do klatki piersiowej.


2

Drugą ręką podtrzymujemy pupę malca. Kładziemy ją pomiędzy lekko odwiedzionymi i ugiętymi w stawach biodrowych nóżkami - dzięki temu ruchy dziecka nie będą ograniczone. Kciuk dłoni umieszczamy pomiędzy nóżkami dziecka ,dzięki czemu nasz chwyt będzie odpowiednio stabilny, a nóżki naszej pociechy nie będą bezwładnie zwisały. Jedną nogę dziecka opieramy na nadgarstku, a drugą podtrzymujemy palcami.


3

Pozycja fasolki jest pewna i stabilna, zatem możemy lekko rozluźnić ręce i oprzeć dziecko na brzuchu. Nadmierne przyciskanie dziecka do siebie nie jest wskazane, ponieważ dziecko nie czuje się wtedy swobodnie. Zamiast poczucia bezpieczeństwa odczuwa skrępowanie, a w efekcie może się prężyć i protestować.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie wolno zbytnio zginaćdziecka leżącego w naszych ramionach w pozycji fasolki, ponieważ trudniej będzie mu oddychać i przeciągać się.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

skorzystam z niej :))

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:04:15

Ciekawe informacje są tu zawarte. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-22 08:16:12

dobra porada, pozdrawiam :)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-29 16:05:35