Cztery sposoby na zmierzenie temperatury małemu dziecku
Mierzenie gorączki u dziecka kilkuletniego nie jest w zasadzie problemem. Jednak kiedy ma się do czynienia z niemowlęciem, sprawa się komplikuje; tym bardziej, jeśli nie mamy pod ręką jednego z nowoczesnych termometrów np. bezdotykowych. Wtedy przydają się stare, sprawdzone sposoby. Zawsze przed pomiarem trzeba upewnić się, że poprzednie wskazania termometru zostały skasowane (w modelach elektronicznych) lub... strząśnięte (w rtęciowych lub alkoholowych).
- • Termometr, książeczki, pluszaki, inne zabawki, druga osoba do pomocy.
Pod pachą
Odsuń odzież. Unieś ramię dziecka i wsuń pod pachę termometr. Opuść rączkę malucha i lekko dociśnij ją do torsu. Możesz czas mierzenia temperatury w ten sposób wykorzystać na przeczytanie dziecku krótkiej bajki czy opowiedzenie interesującej historii. Pilnuj, aby końcówka termoaktywna znajdowała się dokładnie pod pachą i aby od ciała nie oddzielała jej warstwa materiału. Tylko wtedy pomiar będzie dokładny.
W uchu
To sposób nieprzyjemny dla malucha, ale dostarczający dość dokładnego wskazania o tym, jaka temperatura panuje WEWNĄTRZ ciała dziecka. Nie wolno go stosować u dzieci, które nie potrafią zachować spokoju przez czas pomiaru. Malca najlepiej położyć sobie bokiem na kolanach lub mierzyć gorączkę u dziecka leżącego na boku w łóżku. W każdym przypadku pomiar warto połączyć z przytulaniem. Termometr powinien tylko lekko zgłębiony w uszku.
UWAGA! Nigdy, nawet na moment, nie zostawiaj dziecka samego, jeśli mierzysz mu gorączkę w uchu!
W odbycie
Żadne dziecko tego nie lubi, ale tak wykonany pomiar jest najdokładniejszy. I stosunkowo szybki do uzyskania. Najlepiej wykonywać go, mając do pomocy drugą osobę, która będzie skutecznie odwracać uwagę malucha od przykrych odczuć.
Końcówkę termometru nasmaruj kroplą oliwki lub oleju jadalnego. Ułóż dziecko na plecach lub boku, podegnij mu nóżki w górę.Odwracaj uwagę dziecka np. zabawkami. Wsuń lekko natłuszczoną końcówkę do odbytu. Obserwuj słupek rtęci lub cieczy – szybko pnie się w górę - i jednocześnie zabawiaj lub pocieszaj malucha. Kiedy słupek wskaźnikowy się zatrzyma, pomiar jest skończony.
W ustach
Tak możesz mierzyć gorączkę tylko u dzieci starszych i rozumiejących, że termometru nie wolno gryźć ani nawet nagryzać. W żadnym wypadku nie próbuj wykonywać tak pomiaru u dziecka szczękającego zębami z zimna lub półprzytomnego z powodu wysokiej temperatury.
Wsuń czystą końcówkę termometru do ust dziecka. Niech otoczy ją wargami, trzymając zęby z daleka od obudowy. Pomiar następuje dość szybko i jest dokładny.
Dodaj komentarz