Ćwiczenia manualne/manipulacyjne dla dzieci

Ćwiczenia manualne z dzieckiem można wykonywać tak naprawdę zawsze. Nie są do tego wymagane jakieś unikatowe przedmioty, ani nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Nie musimy również rezerwować sobie czasu na taką okazję, zwłaszcza, że i tak swojemu dziecku poświęcamy codziennie ogrom czasu. :)

  • piłeczka, plastelina, papier, kreda itp.
1

Malowanie i pisanie

Malowanie i pisanie Malowanie paluszkami po kartonie

Świetną zabawą, a zarazem ćwiczeniem manualnym będzie malowanie rękoma na dużym kartonie. Potrzebne są tylko farby, duży karton i troszkę czasu na świetną zabawę połączoną z ćwiczeniami. Dziecko będzie zadowolone ze spędzonego tak czasu, a przy okazji będzie się uczyło prawidłowego nacisku ręką w trakcie, np. pisania.
Można również przygotować misę, paterę z mąką, kaszą lub po prostu piasek. Dziecko również w tym wypadku ma pisać, rysować i kreślić różne figury.
Kolejną rzeczą jest przesypywanie wcześniej wspomnianej mąki, kaszy z pojemniczka do pojemniczka. Będzie świetna zabawa, ćwiczenie i przy okazji będzie posprzątane. :)
Podobny rezultat uzyskamy również, jeżeli dziecko będzie mogło rysować, np. kredą na tablicy, czy węglem na dużym kartonie.


2

Kolorowanie, rysowanie, pogrubianie

Doskonałym ćwiczeniem jest również zamalowywanie danego obszaru, uzyskamy to łatwo poprzez danie dziecku kolorowanek lub wydrukowanie odpowiednich rysunków. Obszar rysunku dziecko może również "zamalować", a bardziej "zakreskować". Chodzi o wypełnienie danej powierzchni kreskami pionowymi, ukośnymi lub poziomymi. Pamiętajmy, że kreski mają być wykonywane od lewej do prawej, a kreski pionowe od góry do dołu.
Aby poprawić zdolności manipulacyjne dziecka, oprócz rysowanie kresek, takie pola można również zamalować kreskami falistymi, okrągłymi itp.
Dobrą zabawą jest również pogrubianie konturów danego rysunku, np. flamastrem. Starsze dzieci mogą bawić się w odrysowanie konturów obrazka przez kalkę. Na obrazek nakładamy kalkę techniczną i dziecko musi przerysować obrazek z najdrobniejszymi szczegółami.
Doskonale rozwija również rysowanie linii od punktu do punktu. Po połączeniu takich linii powstaje wybrany obrazek. Wszelkiego rodzaju rysowanie czy malowanie doskonale rozwija umiejętności manualne, a także koncentrację.


3

Koraliki, nitki, wełna

Koraliki, nitki, wełna

Doskonałą formą ćwiczenia jest również nawlekanie koralików na nitkę, wstążkę albo włóczkę. Zamiast koralików można użyć, np. bransoletek, pierścionków i wszystkiego, przez co można przewlec sznurek. Również nawijanie wełny, bądź sznurka w kłębek, rozwija zdolności manualne dziecka. Świetnym ćwiczeniem jest także przeszywanie konturów danej figury na kartonie. Do tego potrzebna jest nam igła i nitka. Dziecko musi precyzyjnie przeszyć po konturach danej figury.


4

Plastelina, piłka, papier

Plastelina, piłka, papier

Świetnie rozwijają również zabawy - ćwiczenia ze wszystkimi kulistymi przedmiotami.
Doskonałą zabawą dla dziecka jest lepienie plasteliny. Dziecko ćwiczy, kiedy wałkuje ją dłońmi, robi z niej kulki, które można również wykonać z podartego papieru, bibuły czy zwykłej gazety. Możemy naszą pociechę zmobilizować, np. aby zrobiło ładną kartkę świąteczną dla babci ze śniegiem. Śnieg robi się oczywiście z białego papieru, bądź bibuły robiąc dłońmi malutkie kuleczki.
Można również zabawić się w "biurowego kosza" - dziecko robi większe kulki z papieru i rzuca nimi do celu, czyli np. do kosza na śmieci albo jakiegoś wiaderka.
Innym ćwiczeniem jest przerzucanie piłeczki z ręki do ręki, turlanie jej po podłodze również z ręki do ręki.


5

Nawet proste czynności rozwijają nasze dzieci

Tak naprawdę każda czynność i zabawa rozwija umiejętności dziecka. Nie warto nazywać tego ćwiczeniami, ponieważ tak możemy dziecko zniechęcić. Nawet takie czynności jak zabawy ruchowe, w stylu udawania padającego deszczu czy ruchu drzew, rozwijają umiejętności. Świetnym ćwiczeniem jest również, np. wklejanie obrazków do zeszytu, powtarzanie rytmu przez dziecko, bębnieniem paluszkami po stole, wycinanki, rysowanie. Każda zabawa, która wymaga od dziecka chociaż minimalnej sprawności ruchowej oraz spostrzegawczości i skupienia się na dokładności wykonania danego zadania, będzie je rozwijać manualnie. Zatem warto poświęcić troszkę czasu na coś poza oglądaniem bajek z naszymi pociechami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.04.2014

Komentarze