Co robić, gdy dziecko nie chce iść spać?

Malutkie dzieci powinny jak najwięcej spać, takie 18- 24 miesięczne, szesnaście godzin na dobę, co daje dwanaście godzin w nocy i cztery godziny w ciągu dnia. Powinny! Ale rzeczywistość nie zawsze jest taka, jaką byśmy sobie życzyli. Rodzice uciekają się do różnych sposobów. Jednym z nich jest przyzwyczajanie, do co dziennego porządku dnia. Przykładem jest karmienie o regularnych porach. Maluszek dostaje śniadanie, następnie jest czas na zabawę, a o godzinie dwunastej w południe następny posiłek i zaraz potem kładzenie dziecka do łóżeczka by zrobić mu dwugodzinną sjestę. Gdy wstanie, spacerek, zabawy i o godzinie dziewiętnastej kolacyjka, kąpiel i do spania. Znam osobiście rodziny gdzie taki schemat funkcjonuje niemal idealnie. Ale co zrobić, gdy jednak nie wypracowaliśmy takiego nawyku, bo po prostu dla nas każdy dzień jest inny, codziennie coś się wydarza i nie możemy dokładnie zaplanować każdej pory dnia?

1

Spacery i zabawy na świeżym powietrzu

Spacery i zabawy na świeżym powietrzu Fot. Anna Berniak

Gdy nasze dziecko jest bardzo aktywne, najlepszym rozwiązaniem jest kilkugodzinny spacer na świeżym powietrzu. Dostarczenie naszemu maluszkowi zabawy, na placu zabaw, w piaskownicy lub po prostu pozwolić mu pobiegać po zielonej trawce, albo spróbować się wdrapać na górki.
Dziecko, gdy się wybiega zawsze ma większą ochotę na sen.


2

Może nie ma potrzeby sypiać w dzień?

Może nie ma potrzeby sypiać w dzień? fot. Anna Berniak

Jeśli wydaje się ci niepokojące, że dzieciaczek nie chce usnąć po obiedzie, albo o godzinie, której wcześniej ucinało sobie drzemkę, nic się nie martw! Bo po prostu już mu wystarcza tylko sen wieczorny. Na pewno po aktywnym dniu wcześniej uśnie i nadrobi sobie rankiem, przesypiając odpowiednia ilość dla niego godzin.


3

Daj dziecku usnąć razem ze swoimi ulubionymi bajeczkami

Daj dziecku usnąć razem ze swoimi ulubionymi bajeczkami fot. Anna Berniak

Ja również miałam problem, że po aktywnym dniu moja kruszynka do późnych godzin wieczornych nie mogła się położyć, i buszowała po całym domu, marudząc ze zmęczenia. Nie wiedziałam jak ją położyć by nie płakała i wstawała ciągnąc mnie za rękę by iść do salonu. Odkryłam, że jeden z kanałów telewizyjnych nadający ulubione bajeczki kończy się o 19. Przez pół godziny żegnane jest słoneczko i witany księżyc, wszystkie postaci z bajek kładą się do łóżeczek i idą spać; I co się okazało? Córeczka nie dość, że oglądała z zaciekawieniem to sama stwierdziła, że jest śpiąca i tarła oczka. Od tego czasu, gdy tylko mogę puszczam jej końcówkę programu a zaraz po tym,,kładziemy się’’ do spania. Zorientuj się czy twoja pociecha ma jakieś ulubione programy telewizyjne, albo bajeczki i puszczaj je przed snem by dziecko wiedziało, że nie tylko ono idzie spać, ale wszyscy jej ulubieni bohaterowie też! :)


4

Kładź dziecko z Przytulanką lub przy dźwiękach muzyczki

Kładź dziecko z Przytulanką lub przy dźwiękach muzyczki fot. Anna Berniak

Jeżeli twoja pociecha ma ulubione zabawki, misia, laleczkę, pajacyka, może mięciutką książeczkę, to daj by dziecko najpierw położyło spać zabawkę do swojego łóżeczka. Później postaraj się przekonać, że wszyscy już idą spać, bo są tacy zmęczeni jak maskotka. Możesz włączyć pozytywkę z kołysanką albo nagranie ze śpiewem ptaszków. Dziecko, gdy jest przekonane, że nie tylko ono jest,, ukarane,, pójściem do łóżka łatwiej daje się przekonać.


5

Nie zmuszaj do spania w łóżeczku i zgaszonego światła

Jeśli twoje dziecko od początku raczej spało z mamą w łóżku, to po półtora roku dalej nie będzie chętne spać samo w łóżeczku ze szczebelkami. Nie ma sensu toczyć,, wojen,, o spanie w łóżeczku, lepiej, jeśli chcesz jednak maluszka do niego przyzwyczaić przenieś go jak dopiero zaśnie, by rano obudził się i bawił zabawkami a nie płakał, że jest w łóżeczku. Nie wyłączaj światła w pokoju tylko zostaw zapaloną jakąś lampkę by dziecko nawet po przebudzeniu nie bało się, że jest samo w ciemnym pomieszczeniu. Od najmłodszych lat możesz nabawić dziecko lękiem!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.05.2015

Komentarze