Ciąża - tydzień po tygodniu

Ciąża to trudny okres w życiu kobiety - tracimy kontrolę nad własnym ciałem, miewamy humory, zmiany nastrojów, często sporo przybieramy na wadze. Musimy być odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale i za małe życie, które stworzyliśmy. Prawidłowa ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 38 - 42 tyg. Jest podzielona na 3 trymestry - w każdym z nich nasz malec rozwija się bardzo intensywnie.

1

1- 4 tydzień ciąży

1- 4 tydzień ciąży

Trudno jest dokładnie stwierdzić kiedy doszło do zapłodnienia, dlatego pierwszy tydzień ciąży wyznaczany jest pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jest to dość mylące dlatego, że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj 2 - 3 tygodnie od tej daty.
W drugim lub trzecim tygodniu od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki w jajnikach dojrzewają komórki jajowe - kilka dni od tego momentu dochodzi do zapłodnienia.
W 4 tygodniu ciąży (czyli ok 2 tygodniu życia zarodka), zarodek jest maleńką masą komórek, który w niczym jeszcze nie przypomina niemowlaka. Wokół zarodka formują się listki zarodkowe, z których niedługo wykształcą się wszystkie narządy.
Kobieta, na tym etapie ciąży, zazwyczaj jeszcze nie wie, że jest w ciąży i nie odczuwa żadnych jej objawów.


2

5 tydzień ciąży (3 tydzień po zapłodnieniu)

Na tym etapie zarodek intensywnie się rozwija. Bardzo ważne jest wtedy przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego - jego niedobór może powodować bardzo duże wady u dziecka. Jeśli planujemy ciążę, przyszła mama powinna brać kwas foliowy, już 2-3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie dojdzie do zapłodnienia. Są kobiety, które dopiero po kilku miesiącach starań zachodzą w ciąże - przez ten cały czas należy przyjmować kwas foliowy. Kwas foliowy kupimy bez recepty w każdej aptece - kosztuje kilka złotych.


3

6 - 7 tydzień ciąży (4-5 tyg. po zapłodnieniu)

W 6 tygodniu (czyli 4 tyg. po zapłodnieniu) zaczyna bić serduszko maleństwa (na USG już można zobaczyć jak pulsuje). Zarodek swoim kształtem zaczyna przypominać maleńką kijankę - długości ok. 0,5 cm.
W 7 tygodniu zarodek rośnie bardzo szybko - ok 1 mm dziennie. Zaczynają pojawiać się zawiązki rąk i nóg. Rozwija się także mózg.


4

8 tydzień ciąży (6 od zapłodnienia)

W 8 tygodniu (czyli tyg. po zapłodnieniu) maleńki zarodek , który mierzy ok 1,5 cm posiada już większość narządów - można dostrzec już kształt krótkich kończyn, głowy, posiada też ucho wewnętrzne.
Zazwyczaj w tym okresie kobieta orientuje się, ze jest w ciąży - zatrzymuje się miesiączka (należy pamiętać, że czasem występuje małe krwawienie często mylone z miesiączką). Robienie testu ciążowego należy zrobić pierwszego dnia w którym oczekujemy na miesiączkę. Jeśli w pierwszych tygodniach ciąży piłaś alkohol, czy byłaś w solarium, nie ma co panikować. Większość kobiet dowiaduje się o ciąży w ok 2-3 miesiącu po zapłodnieniu - czasem nawet później.


5

9, 10, 11 tydzień ciąży

W 9 tygodniu (czyli 7 po zapłodnieniu) u chłopców zaczynają się kształtować jądra i pęcherzyki nasienne. Na USG jeszcze nie można określić płci dziecka, które ma ok 2 cm. Często u kobiet pojawiają się problemy z cerą. Jedne kobiety odczuwają ciągły głód, inne nie mogą patrzeć na jedzenie.W 10 tygodniu ciąży (czyli 8 tyg. po zapłodnieniu) zarodek ma wszystkie narządy - głowa jest bardzo duża , zarodek ma uformowany nosek, wydłużają się kończyny - mierzy ok 3 cm i waży ok 1 g. W tym okresie wiele kobiet cierpi na nieprzyjemne objawy - częste wymioty, zawroty głowy., zaczynają bolec piersi. część kobiet odczuwa ogromną senność - a część z nich wręcz przeciwnie jest bardzo pobudzonych i często nie mogą zasnąć.W 11 tyg. wielkość zarodka osiąga już ok 5 cm i ma wagę ok 8 gram. należy zrobić badania krwi ( morfologia, grupa krwi - zarówna swoja jak i ojca dziecka, WR,toksoplazmoza, glukoza,badanie moczu, cytologię). Często u kobiet występują zmiany nastroju , nerwy, płaczliwość.


6

12,13 14 tydzień ciąży (10,11,12 tydzien od zapłodnienia)

W 12 tyg. maleństwo potrafi włożyć palec do buzi - dużo się rusza, zaczyna się rozwój paznokci. Dziecko ma ok 6 cm długości i 14 gramów wagi.
W 13 tyg. (11 od zapłodnienia) na dobrym USG można odróżnić płeć dziecka - kształtują się narządy płciowe. Malec urósł o kolejny centymetr a jego waga to ok 30 gramów.
W 14 tygodniu dziecko intensywnie ćwiczy nerki, połykając wody płodowe. Nadal szybko rośnie, ma już ok 9 cm, i waży 45 gram.


7

15 tydzień ciąży

W 15 tygodniu kończy się pierwszy trymestr ciąży - mija zazwyczaj ryzyko poronienia. Często u przyszłych mam ustępują wymioty, zaczyna być lekko widoczny brzuszek. U części kobiet jeszcze ciąży w ogóle nie widać, ale są też takie panie u których brzuszek pojawia się bardzo szybko. Należy pamiętać o codziennym przyjmowaniu witamin i zdrowej diecie. Nie należy jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Ilość kalorii potrzebna kobiecie w ciąży jest tylko o 200 większa niż przed ciążą. Lepiej zabijać apetyt warzywami i owocami niż słodyczami. Kobieta w czasie ciąży powinna przytyć ok 9 - 11 kg - reszta to niestety tłuszczyk, który po porodzie wcale nie jest łatwo zgubić.
Kobiety w ciąży często maja ochotę na dziwne smaki - łączą słodycze ze słonymi pokarmami (np. bitą śmietanę z ogórkami kiszonymi. Czasem w ciąży nie możemy patrzeć na potrawy, które wcześniej uwielbiałyśmy - jest to całkowicie normalne.
U przyszłych mam mogą występować lekkie bóle w dole brzucha - macica się rozciąga. Jeśli ból jest silny, należy skonsultować to z lekarzem.
Warto smarować się kremami na rozstępy lub oliwką dla dzieci - to pomoże zachować skórę w dobrej formie.
W pierwszym trymestrze ciąży kobiety tyją ok. 2 kg, oczywiście to jest tylko średnia waga. Niektóre panie chudną, inne tyją więcej. Należy pamiętać, że w tym okresie robimy jedno badanie USG - ok. 9-13 tyg.


8

16, 17 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży - ciało dziecka pokrywa meszek, widać wyraźniejsze rysy twarzy, dziecko ma ok. 10 cm długości, i waży jakieś 80-100 gram.
W tym okresie ciąży zazwyczaj kobiety czują się najlepiej - brzuszek jest niewielki, ustępują przykre dolegliwości z początku ciąży , libido kobiet często szaleje - mają większą ochotę na seks, a jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma w tych sprawach ograniczeń.W 17 tygodniu doskonalą się narządy dziecka, serduszko maleństwa bije dwa razy szybciej niż serce matki. Mam powinna przytyć ok 3 - 4 kg . Często występuje u kobiet zgaga zdarzają się krwawienia z nosa lub dziąseł. Warto spać na lewym boku - wtedy łatwiej przepływa krew, lepiej się oddycha.


9

18,19,20 tydzień ciąży

W 18 tyg na USG powinno być widać płeć dziecka. U maleństwa pojawiają się linie papilarne, rączki są już unerwione. Przyszłym mamą często dokuczają bóle pleców. Dziecko ma ok 12 - 14 cm długości i waży 150 g.
W 19 tygodniu dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać, mimo że płuca są już wykształtowane. Maleństwo słyszy odgłosy dochodzące z zewnątrz. Często, u przyszłych mam, w tym okresie występują zawroty głowy i duszności.
W 20 tygodniu maleństwo zaczyna kształtować upodobania smakowe - jeśli w ciąży objadamy się pączkami i chipsami, prawdopodobnie dziecko w przyszłości też będzie chętnie sięgało po te smakołyki. Warto więc jeść sporo zdrowych rzeczy - owoców, warzyw. Maleństwo urosło w tym tyg. o centymetr, a jego waga zwiększyła się do ok. 260 g.


10

21, 22, 23 tydzień ciąży

W okolicy 21 tygodnia ciąży zazwyczaj kobiety wyczuwają pierwsze ruchy dziecka. Panie, które już rodziły, odczuwają ruchy wcześniej od tych, które w ciąży są po raz pierwszy. Jeśli jeszcze nie czujesz ruchów, nie ma się co martwić - wkrótce je poczujesz. Początkowo są one odczuwalne jak lekkie bulgotanie, z czasem przechodząc w wyraźne kopnięcia.
W 22 tygodniu dziecko ma już rzęsy i pierwsze włoski - waży 460 g i mierzy ok. 19 cm.
W 23 tyg wyglądem przypomina maleńkiego noworodka. W tym okresie przyszłe mamy zaczynają odczuwać pierwsze skurcze - to macica przygotowuje się do porodu. Jeśli skurcze odczuwane są wcześniej, wtedy lekarz przepisuje leki rozkurczające - zazwyczaj fenoterol i luteinę.


11

24 tydzień ciąży ( czyli 22 od zapłodnienia)

W okolicach 24 tygodnia szkielet dziecka kostnieje i odczuwamy silniejsze kopnięcia. Należy zrobić badania cukru - krzywą cukru. Badanie to ma wykluczyć cukrzycę ciążową. Nie jest ono zbyt przyjemne, ponieważ należy wypić przed badaniem czystą glukozę, w zaleconej przez lekarza dawce. Pępek przyszłej mamy robi się wypukły, a na brzuchu często pojawia się ciemna kreska. Po porodzie wszystko wróci do normy.
Dziecko waży 550 g i mierzy 21 cm.


12

25, 26 tydzień ciąży

W 25 tygodniu uszy dziecka są całkowicie wykształtowane - warto mówić do brzucha, maleństwo przyzwyczaja się do naszego głosu. U mamy jest już widoczny brzuszek - pamiętajmy, że każdy brzuszek jest inny - są panie, u których nawet w 9 miesiącu ciąży brzuszek jest niewielki, a u innych jest ogromny. Wielkość brzucha nie świadczy o wielkości dziecka. Zazwyczaj panie z mniejszymi brzuszkami rodzą większe dzieci, ale nie ma na to reguły. Maleństwo ma ok 22 cm długości i waży 700 g.
W okolicach 26 tyg. często pojawiają się rozstępy - warto smarować ciało oliwkami i kremami na rozstępy, należy spożywać dużo błonnika, i pic przynajmniej 2 l wody dziennie.
W drugim trymestrze ciąży, prawidłowy przyrost masy ciała przyszłej mamy, to ok. 5 - 7 kg.


13

27 , 28, 29, 30 tydzień ciąży

W 27 tygodniu ciąży dziecko zaczyna otwierać oczy, które zawsze są niebieskie. Malec śpi ok. 15 godzin na dobę. Zaczyna obrastać go tkanka tłuszczowa. U przyszłych mam, często z piersi zaczyna wypływać żółtawa wydzielina - to siara. Nie powinno się jej wyciskać, żeby nie wywołać zbyt wcześnie pokarmu.
W 28 tyg., u maleństwa zaczyna kształtować się pamięć - jeśli lubisz słuchać jakiejś piosenki, po urodzeniu dziecko będzie mogło się przy niej uspokajać. Dziecko mierzy ok. 25 cm i waży blisko 1 kg.
W 29 tyg. dziecko posiada już umiejętność zapamiętywania zapachów. Na tym etapie ciąży przyszłe mamy mają często problem ze spuchniętymi stopami.
W 30 tyg. dziecko więcej się rusza, ale jego ruchy mogą być mniej wyczuwalne, ponieważ ma w brzuchu coraz mniej miejsca.
Przyszłym mamom często dokucza pęcherz - czasem muszą wstawać nawet kilka razy w nocy do toalety. Zdarzają się też bardzo bolesne skurcze łydek.


14

32,33, 34 tydzień ciąży

w 32 tyg. skóra niemowlaka staje się różowiutka i gładka - przyszłym mamom poszerzają się bioderka - ciało przygotowuje się do porodu
W 33 tyg. dziecko nabiera ciałka - tłuszczyk stanowi ok 8% masy jego ciała. Ruchy dziecka zaczynają być bolesne, coraz częściej zdarzają się skurcze łydek - często jest to objaw braku magnezu w organizmie. Waga dziecka wynosi ok 2 kg, a długość po wyprostowaniu 40-42 cm.
W 34 tyg. przyszłe mamy zaczynają odczuwać silniejsze skurcze, zdarzają się problemy z pamięcią i koncentracją. Szybko się denerwują, wybuchają płaczem lub nagłym śmiechem.


15

35, 36 tydzień ciąży

35, 36 tydzień ciąży

w 35 tyg. doskonali się układ odpornościowy.Dziecko oddaje ok 0,5 litra moczu na dobę (jest on filtrowany przez łożysko). Średnia waga dziecka na tym etapie to ok. 2,5 kg i 45 cm długości (pamiętajmy, że jest to tylko średnia, jedne niemowlaki są mniejsze, inne większe).
W 36 tyg. brzuch jest wysoko, przez co przyszłym mamom ciężko się oddycha, ruchy dziecka są mniej odczuwalne, gdyż ma ono mało miejsca w brzuszku.


16

37, 38, 39, 40 tydzień ciąży

37, 38, 39, 40 tydzień ciąży

Między 37 a 40 tyg. ciąży, wszystkie narządy dziecka są rozwinięte. Przyszłe mamy powinny masować krocze - masaż przygotuje je do porodu. Prawidłowy poród powinien nastąpić między 38 a 40 tyg ciąży. Jeśli poród się nie rozpocznie, lekarze czekają maks 10-14 dni po tym terminie i go wywołują.
Przyszła mama powinna przytyć w całej ciąży ok 11-12 kg. To jest prawidłowy przyrost masy ciała - reszta to nasz tłuszczyk. Należy pamiętać, że w ciąży należy jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Przyszłe mamy powinny zjadać tylko ok. 200 - 300 kcal więcej, niż przed ciążą. Oczywiście czasem ciężko pohamować apetyt, zwłaszcza kiedy hormony szaleją i w nocy burczy nam w brzuchu. Ciąża to piękny, ale i trudny etap życia kobiety. Jedne panie przechodzą ją bezproblemowo, inne ciężej. Każda kobieta jest inna i każda ciąża jest inna. Najważniejsze to cieszyć się tym stanem, bo 9 miesięcy bardzo szybko mija.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.03.2014

Komentarze