13 skutecznych sposobów na małego niejadka

Zastanawiasz się jak skutecznie zachęcić swoje dziecko do jedzenia zdrowych posiłków? Pomimo najszczerszych chęci i twoich zabiegów twój mały niejadek nie chce nawet ruszyć jedzenia. Wystarczy odrobina zaangażowania rodzica, okazanie wyrozumiałości w stosunku do dziecka, dostrzeżenie jego upodobań żywieniowych oraz szczypta kreatywności, a problem odejdzie w niezapomniane. Poniżej kilka skutecznych i sprawdzonych metod na małego niejadka.

1

Wspólne przygotowywanie posiłków

Pozwól dziecku na czynne uczestnictwo w procesie przygotowywania posiłku. Przekaż w jego rączki plastikowy nóż oraz deskę specjalnie mocowaną do stołu by podczas krojenia była stabilna i nieruchoma. W ten sposób bardziej zachęcisz swoje dziecko do próbowania nowych potraw.


2

Daj wybór dziecku

Pozwól dziecku wybrać, co chce zjeść. Pamiętaj jednak by maluch miał możliwość wyboru tylko z dwóch propozycji. W innym wypadku nie będzie wiedzieć na co się zdecydować i w ten sposób wyeliminuje swój głód oraz wprawi Cię w zdenerwowanie.


3

Dziecko "je oczyma"

Dziecko "je oczyma" Ciekawie wyglądające naczynia, z wizerunkiem ulubionego bohatera z kreskówki to dobry pomysł aby zachęcić dziecko do jedzenia.

Postaraj się, aby przygotować dziecku nie tylko wartościowy posiłek, ale również podany w atrakcyjnym i kolorowym wydaniu. Niezbędne mogą okazać się nie tylko kolory na talerzu w postaci warzyw, ale również sama zastawa. Pamiętaj, że dziecko "je oczyma" więc posiłek podany na dziecięcym talerzyku z postacią z ulubionej bajki, z kolorowymi sztućcami w kształcie zwierzątek i pięknym kubeczku ze słomką z pewnością zachęci małego niejadka do jedzenia.


4

Stwórzcie niecodzienny posiłek

Zamiast przygotowania zwykłej, prostej kanapki z wędliną pobudź wyobraźnię i stwórz coś niepowtarzalnego. Wykrój chlebek foremką do ciasta w kształcie zwierzątka, w ten sam sposób wytnij wędlinę oraz serek. Pozwól dziecku, aby samodzielnie poukładało je na chlebku. Za pomocą ketchupu maluch może wykonać kropeczki, które będą oczkami kotka zaś szczypiorek posłużyć może za jego wąsy. Kombinacji może być bardzo wiele w zależności od wyobraźni dziecka i zaangażowania rodzica. Ważne by to właśnie maluch dekorował kanapkę nawet jeżeli robi to wolno i dość nieudolnie. Z czasem nabierze wprawy. Warto wtedy nie szczędzić dziecku pochwał, które będą dla niego ogromną motywacją. Najpiękniejsze kanapki można upamiętnić zdjęciem, które wspólnie pokażecie tacie po powrocie z pracy.


5

Zdrowy "fast food" dla dziecka

Jeżeli ulubionym daniem Twojego dziecka są fast foody możesz w prosty sposób sprawić, by były one zdrowe. Zamiast tłustego i pozbawionego wartości odżywczych hamburgera, przygotuj z niego pełnowartościowy posiłek. Do świeżej bułki dodaj kotlecika drobiowego. Okryj go zieloną sałatą, pomidorem, ogórkiem i wszystkim, co tylko uznasz za stosowne i zdrowe. Pamiętaj jednak by nie przesadzić z warzywami by maluch nie zniechęcił się do jego zjedzenia.


6

Stałe pory posiłków

Stałe pory posiłków Przyzwyczajenie do stałych pór jedzenia na pewno jeden z dobrych sposobów na zachęcenie niejadka do spożywanie obiadów.

Wyznacz stałe pory posiłków i przestrzegaj tego by dziecko nie jadło żadnych przekąsek przed daniami głównymi oraz by nie piło słodkich napojów. Nie zmuszaj go do jedzenia. Jeżeli nie ma ochoty zjeść obiadu o danej porze to cierpliwie poczekaj aż zgłodnieje.


7

Atrakcyjne warzywa

Jeżeli dziecko nie przepada za warzywami, nie podawaj mu ich bezpośrednio na talerz. Maluch widząc je, nie skosztuje ich nawet w połączeniu ze swoją ulubioną potrawą. Staraj się więc przemycać je w innej postaci. Przyrządzając makaronową zapiekankę dodaj do niej małe ilości warzyw. To samo zrób z omletem, czy sałatką. Zamiast tradycyjnych kotlecików nafaszeruj je odrobiną warzyw. Tak samo postępuj z roladkami mięsnymi i innymi przysmakami. Najważniejsze by były ukryte w potrawie i na pierwszy rzut oka niewidoczne dla dziecka. Pomyśl, co najbardziej lubi Twój maluch i w tej postaci przemyć powyższe witaminki. Dzięki temu dziecko jedząc swoje ulubione danie skosztuje je w innym, nowszym wydaniu. Może okazać się, że taka forma o wiele bardziej przypadnie mu do gustu.


8

Małe porcje i nagrody za posiłek

Szykuj dziecku małe porcje w zależności od jego wieku i zapotrzebowania. Nagradzaj go brawami za zjedzony posiłek.


9

Nie zniechęcaj do jedzenia

Nie gróź dziecku i nie szantażuj go stwierdzeniem "Jeżeli nie zjesz obiadu to nie wyjdziesz na dwór, nie dostaniesz słodyczy; masz szlaban na komputer itp." Takimi stwierdzeniami jeszcze bardziej zniechęcisz go do jedzenia.


10

"Zdrowe słodycze" dla dzieci

Zamiast słodkich przekąsek zaproponuj dziecku ciasto dyniowe, pierniki z marchewki, chipsy z bananów, czy suszone owoce w postaci musli.


11

Spraw aby dziecko zgłodniało

Wybierz się z dzieckiem na spacer bądź plac zabaw. Kiedy maluch pobiega i wyszaleje się z innymi dziećmi, głodny wróci do domu i chętniej zje wartościowy posiłek.


12

Zabawa w Smakową Ciuciubabkę

Jeżeli jednak dziecko jest na tyle zniechęcone do spożywania posiłków, warto zaproponować mu zabawę w Smakową Ciuciubabkę. Należy rozłożyć przed maluchem 5 talerzyków i na każdym z nich podać dowolne warzywo, owoc, zupę, czy też mięsko - w zależności od tego, czego maluch zazwyczaj odmawia. Należy jednak pamiętać, by wśród nich znalazły się nie tylko produkty i dania, za którymi dziecko nie przepada, ale również takie przysmaki, które są przez niego bardzo lubiane. Poproś pociechę by zasłoniła chustką oczy, po czym spróbowała po łyżeczce z każdego talerzyka. Niezwykle istotne jest, abyś przed zabawą odpowiednio przygotowała dziecko. Obiecaj mu, ze jeżeli coś nie będzie mu smakować to nie będzie musiał tego jeść w najbliższym czasie, ale wrócicie do tego po kilku dniach bo być może wtedy zmienią się jego upodobania i dany produkt jednak przypadnie mu do gustu. Z kolei maluch musi obiecać Ci, że nie skończy zabawy w momencie kiedy coś mu nie posmakuje. Możesz zmotywować go nagrodą. Opowiedz mu o tym, iż jeżeli spróbuje zjeść choćby odrobinę z każdego talerzyka, dostanie drobny prezent. Może to być jakaś zabawka, bądź spacer z rodzicami, wyjście na lody, do cukierni itp. Ostrzeż jednak pociechę, że to tylko jednorazowa nagroda. Nie możesz bowiem przyzwyczajać dziecka do nagradzania go za każdy zjedzony posiłek bo prędzej czy później zacznie to wykorzystywać. Maluch może również zgadywać, co znajdowało się na danym talerzu i w skali od 1-5 oceniać dany produkt. Po zakończonej zabawie powinny nastąpić gromkie brawa. Pamiętaj by pochwalić dziecko niezależnie od wyniku zabawy. Powiedz, jak dobrze dał sobie radę, jaki jest dzielny i jak bardzo jesteś z niego dumna. Dzięki pochwałom zmotywujesz go do podejmowania kolejnych prób. Nie musisz się obawiać, że coś nie będzie mu smakować. Na pewno znajdzie się jakiś produkt, który przypadnie mu do gustu. Zawsze będzie to już krok do przodu.


13

Wspólne posiłki z dzieckiem

Daj dziecku dobry przykład, spożywając posiłek razem z nim. Pamiętaj by zarówno śniadania, jak i obiady i kolacje odbywały się przy stole o tej samej porze ze wszystkimi członkami rodziny. Wtedy maluch uświadomi sobie, jak ważne są posiłki a dla Was będzie to czas, w którym będziecie mogli pobyć razem dzieląc się wrażeniami minionego dnia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.11.2013

Komentarze

Fajna porada, na pewno przyda się rodzicom małych niejadków ;)