Zmywarka pod zabudowę – oszczędzaj miejsce, czas i pieniądze

Niewiele osób lubi zmywać. Na szczęście istnieje proste i skuteczne rozwiązanie tego problemu: zmywarka do zabudowy. Jednak przed zakupem warto sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę, żeby wybrać optymalny model.

1

Czym charakteryzują się zmywarki do zabudowy?

Czym charakteryzują się zmywarki do zabudowy?

Różnica między zmywarkami wolnostojącymi a tymi do zabudowy polega na ich wymiarach. Przeznaczone do zabudowania są węższe, niższe i płytsze, ponieważ na nie nakładane są fronty szafek. Zmywarki pod zabudowę umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni i wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i zapewniają lepsze wrażenia estetyczne. Istnieją dwa typy takich zmywarek:
– zintegrowane częściowo – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
– zintegrowane całkowicie – panel sterowania jest ukryty za drzwiczkami zmywarki, więc urządzenie jest niewidoczne.


2

Jaką zmywarkę wybrać?

Jaka będzie najlepsza? Mniejsza, np. 45-centymetrowa, czy większa – 60-centymetrowa? To zależy od tego, jak często się zmywa. Istnieje opinia, że większa zmywarka przydaje się dopiero, gdy w domu jest powyżej dwóch osób, ale nie musi tak być. Większa zmywarka będzie przydatna także dla jednej osoby, która często gotuje obiady oraz równie często zaprasza gości. Przygotowanie jednego posiłku to mnożące się garnki, patelnie i inne naczynia, które szybko zapełniają małą zmywarkę, przez co zmywać trzeba częściej, a co za tym idzie – koszty zużycia wody i energii rosną. (Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: www.hotpoint.pl).


3

Jakie są sposoby na obniżenie kosztów używania zmywarki?

Przed kupnem sprzętu warto zwrócić uwagę na:

  • energooszczędność i zużycie wody, które znacząco wpływają na wysokość rachunków. Im mniejsze zużycie, tym oczywiście lepiej. Programy, które szybciej myją, zużywają więcej prądu i wody. Są oczywiście potrzebne, np. gdy w domu odbywa się jakieś przyjęcie i trzeba szybko umyć naczynia, ale warto ograniczać ich włączanie do koniecznych wypadków. Producenci podają zużycie wody i energii elektrycznej dla najbardziej oszczędnego programu, więc jeśli często korzystamy z innych opcji, dobrze jest je sprawdzić. W systemie oszczędnym pobór wody może wynosić np. 6 litrów, a w automatycznym nawet 18;


  • czujnik zabrudzenia wody, który wpływa na oszczędność, ponieważ zmywarka automatycznie dostosowuje ilość zużywanej wody i temperaturę do stopnia zabrudzenia naczyń.



4

Zmywarki mogą mieć wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja połowy załadunku – dzięki niej nie trzeba czekać, aż cała zmywarka będzie pełna naczyń, bo korzystanie z tej opcji dostosowuje zużycie wody do potrzeb. Z kolei parametry zmywania do stopnia zabrudzenia dopasowuje program automatyczny. Przydatna jest również opcja szybkiego mycia, gdy istotny jest czas zakończenia zmywania. Program intensywnego zmywania pochłania co prawda więcej energii elektrycznej, ale jest potrzebny do umycia mocno zabrudzonych naczyń, brytfanek i garnków. Funkcja umożliwiająca **opóźniony start **pozwala oszczędzić przez zaprogramowanie zmywania na godzinę, w której prąd jest najtańszy (przy stosowaniu specjalnych taryf). Dzięki niej zmywanie można również ustawić tak, by zakończyło się rano, gdy potrzebne będą czyste naczynia.


5

Jak przedłużyć żywotność zmywarki?

Żywotność urządzenia można przedłużyć na kilka sposobów. Ważne jest czyszczenie go kilka razy w roku preparatami odkamieniającymi oraz używanie specjalnej soli do zmiękczania wody przy każdym zmywaniu. Należy również zwracać uwagę na stan czystości filtrów i czyścić je co kilka miesięcy, chyba że zmywarka ma filtry samoczyszczące – wówczas nie ma takiej konieczności.



Zmywarka do zabudowy jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Wiele osób obawia się wysokich kosztów, dlatego wybiera zmywanie ręczne. Jednak biorąc pod uwagę opisane wyżej sposoby na obniżenie rachunków, oszczędzenie czasu i miejsca w kuchni, śmiało można zdecydować się na jej zakup.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.06.2017

Komentarze