Zioła. Jak je uprawiać w donicach?
Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca w ogrodzie, to uprawiajmy rośliny przyprawowe w donicach. Zioła stymulują i pobudzają organizm do zdrowia, warto więc je mieć pod ręką. Są również najcenniejszymi roślinami w naszym otoczeniu. Posiadają substancje czynne, które aktywnie wspomagają układ odpornościowy.
Jakie wybrać doniczki?
Do ziół wręcz idealnie pasują doniczki terakotowe - klasyczna ceramika świetnie odprowadza nadmiar wody, jest ciężka i się nie przewraca. Do większych okazów używamy dużych drewnianych koryt zabezpieczonych impregnatem, np. Lnianym pokostem. Drewno jest lekkie, ekologiczne i przyjazne roślinom. W donicach plastikowych można uprawiać zioła wilgociolubne takie, jak wszelkiego rodzaju mięty, lubczyk, walerianę, z tym, że te donice muszą być wysokie i szerokie ze względu na duży system korzeniowy i sporą wielkość samych roślin. Plastiki doskonale nadają do sadzonkowania, bo utrzymują dłużej wilgoć. Donice dobieramy wielkością i kształtem, adekwatnie do miejsca, w którym zamierzam je umieścić.
Jakie użyć podłoże?
Ziemie wybieramy uniwersalną, ewentualnie taką która jest przeznaczona do roślin zielonych. Kupując podłoże pamiętajmy, aby zakupić również dobry drenaż. Większość ziół rośnie w glebie przepuszczalnej, szybko się nagrzewającej - czasami wręcz kamienistej.
Jak sadzić i przesadzać?
Sadzonki ziół sprzedawane są w małych plastikowych doniczkach. Po zakupie przesadzamy do większych ceramicznych lub drewnianych pojemników. Na spód wkładamy kawałki potłuczonej, starej ceramiki lub kilka większych kamyków, na to sypiemy trochę żwiru. Wkładamy roślinę i obsypujemy ziemią do wysokości około jednego centymetra poniżej brzegu doniczki i uzupełniamy do pełna drobnym żwirkiem. Żwirek zapobiega wyrastaniu chwastów i parowaniu wody.
Co 2, 3 lata przesadzamy rośliny, wymieniając jak najwięcej ziemi. Część najbardziej zrośniętych korzeni mocno rozluźniamy i ponownie wsadzamy do nieco większej doniczki.
Jak podlewać?
Podlewamy codziennie rano lub wieczorem przed zmrokiem. Woda i drenaż są kluczem do sukcesu w uprawie ziół.
Jakie stanowisko?
Większość ziół, w naturalnych warunkach, rośnie w pełnym słońcu i ciepłym przepuszczalnym podłożu. Zimą, niezimujące zioła wstawiamy jak najbliżej południowego okna - w ostateczności może być zachodnie. Temperatura w okresie zimowym nie powinna przekraczać 18°C. Latem, gdy temperatury na zewnątrz i wewnątrz mieszkania wyrównają się, rośliny wynosimy do ogrodu.
Dodaj komentarz