Wszystkie zalety dwuspadowego dachu w domu jednorodzinnym.
Jedna z podstawowych decyzji dotyczących wyglądu przyszłego domu dotyczy dachu. Inwestorzy często preferują projekty domów z dwuspadowym dachem ze względów ekonomicznych. Dzięki prostej konstrukcji dachu dwuspadowego jego wykonanie jest szybkie i oszczędne. Wybierając plan domu z dachem symetrycznym i dwuspadowym, zaczynamy oszczędzać już na etapie początkowym inwestycji.
Jak wybrać odpowiedni projekt na działkę budowlaną?
Dach dwuspadowy jest dobry zarówno dla domów jednopoziomowych, jak i tych z poddaszem użytkowym. Aby odpowiednio dobrać projekt domu, należy określić własne zapotrzebowanie, gusta estetyczne i jednocześnie dostosować się do warunków działki. Gotowe projekty domów z dwuspadowym dachem mają zazwyczaj prostą formę i regularne kształty. Najbardziej uproszczona konstrukcja, oparta na tradycyjnej więźbie, zakłada dwie połacie o symetrycznym układzie. Istnieje różnica między różnymi typami domów ze względu na kierunek położenia głównej kalenicy. Może ona przebiegać równolegle do drogi, co sprawia, że dom rozciąga się bardziej na szerokość działki. Takie budynki są preferowane dla działek o większej powierzchni, w których szerokość jest większa niż 20 metrów. Alternatywnie, kalenica może być prostopadła do drogi, co sprawia, że dom rozciąga się wzdłuż działki. Jest to typowe dla projektów na wąskie działki, w których liczy się każdy centymetr mogący oddalić budynek na wymaganą odległość od granicy działki.
Dach dwuspadowy w domach z poddaszem.
Wybór konkretnego typu domu to wypadkowa wielu różnych decyzji i uzgodnień. Inwestorzy decydujący się na projekty domów z poddaszem użytkowym cenią sobie klarowny układ wnętrza i wyraźny podział na parter, zwierający strefę dzienną i poddasze, będące miejscem do odpoczynku. Poddasze w domu z dwuspadowym dachem można łatwo doświetlić różnymi rodzajami okien, takimi jak okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe, czy balkonowe drzwi. Aranżacja pomieszczeń na poddaszu jest również łatwiejsza przy takim wariancie dachu, z powodu jednostronnych skosów. Symetryczny dach o dwóch połaciach umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału poddasza. Przy odpowiednio wysokiej ściance kolankowej nie tracimy praktycznie nic z regularnej powierzchni użytkowej. Przy założeniu, że na piętrze są wyłącznie sypialnie i łazienka, łatwo zagospodarujemy odpowiednimi meblami miejsca o obniżonym suficie. Łóżko, czy toaleta z powodzeniem zmieszczą się pod skosami o optymalnej wysokości 120-140 cm. Najbardziej **ekonomiczne w realizacji **projekty domów mają dachy pozbawione dodatkowych elementów, takich jak wykusze, czy lukarny. Uproszczone jest również korzystanie z wszelkiego rodzaju rozwiązań z branży OZE. Montaż instalacji energooszczędnych, takich jak panele fotowoltaiczne, czy solary jest również łatwiejszy w przypadku prostego dachu dwuspadowego.
Parterówki z dachem dwuspadowym – szybkie i proste w budowie.
Wybierając dwuspadową konstrukcję dachu dla domów parterowych otwieramy sobie dodatkowe możliwości, które ciężko wydobyć w przypadku budynków o bardziej skomplikowanej geometrii dachu. Projekty domów parterowych z dwuspadowym dachem posiadają dodatkowy wymiar, ponieważ poddasze – w razie rosnących potrzeb mieszkaniowych rodziny - może zostać zaadaptowane na przestrzeń mieszkalną. Jeśli przewidujemy taką możliwość w przyszłości warto – już na etapie wyboru konkretnego projektu - poszukać planów, które mają zaprojektowane schody na poddasze. Takie dostosowanie można również wykonać podczas adaptacji projektu. Niezbędna jest do tego autorska zgoda na zmiany, która pozwala wprowadzać poprawki do gotowego projektu. Modyfikacje w zakresie konstrukcji i innych kluczowych parametrów budynku może wykonać architekt z uprawnieniami projektowymi bez ograniczeń. Parterówki typu bungalow, z dwuspadowym dachem, dają także możliwość stworzenia otwartej przestrzeni dziennego użytku z antresolą nad salonem. Taka aranżacja zyskuje coraz szersze grono odbiorców. Wnętrze nabiera wtedy nowoczesnego charakteru. Przy jednoczesnym zastosowaniu szerokich przeszkleń otrzymujemy doskonały efekt, nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. W pozostałej części poddasza możemy zaplanować prywatną sypialnię z łazienką i garderobą, lub przestrzeń do pracy. Domy z dachem dwuspadowym posiadają jeszcze jedną, kluczową zaletę. Są zdecydowanie tańsze w budowie i szybsze w realizacji niż budynki z dachem czterospadowym, lub innym o bardziej skomplikowanej geometrii.
Wybierając projekty domów z dwuspadowym dachem, stawiamy na szybką i ekonomiczną budowę. Nieskomplikowana konstrukcja dachu pozwala na tanie prowadzenie inwestycji, umożliwiając szybkie wprowadzenie się do własnego domu.
.
Dodaj komentarz