Trawnik i chwasty. Co robić żeby je polubić? Co zrobić, żeby się ich pozbyć?

Chwasty w trawniku, to bardzo stary temat, tak stary jak stare są trawniki, historia trawnika sięga aż po średniowiecze, ale tak naprawdę historia trawnika o takim wyglądzie jak obecnie i chwastów w nim rosnących zaczyna się w dziewiętnastym wieku dzięki udoskonaleniu koszenia. Skonstruowanie kosiarki sprawiło że każdy posiadacz majątku ziemskiego mógł się pochwalić zieloną równiną i tu na arenę dziejów wkraczają chwasty. Jednym się podobają i zupełnie nie przeszkadzają a nawet specjalnie zakładane są kwietne łączki. Inni natomiast toczą nieustanną walkę z każdym liściem, który wygląda inaczej niż źdźbło trawy.

1

Co to jest chwast?

Co to jest chwast?

Chwast to każda roślina, która w danym miejscu jest przez ludzi uznana za niepożądaną, ponieważ zabiera przestrzeń i siłę życiową roślinom hodowanym przez człowieka. Chwasty to rośliny dzikie, rosnące wszędzie tam gdzie nam przeszkadzają, gdzie wyglądają nie estetycznie, tam gdzie są rabaty i trawniki. Trawniki wypielęgnowane, zieloniutkie, równiutko skoszone a tu niespodzianka mleczaki na środku, żółte główki wyrastają powyżej idealnie skoszonej trawy, taka oznaka wiosny nie każdego cieszy swoim wyglądem.


2

Co z tym zrobić?

Co z tym zrobić? Mniszek

Jest kilka możliwości: zaakceptować żółte kwiatki i zrobić z nich syrop na przeziębienie, wypielić ręcznie co uważam za walkę z wiatrakami, opryskać środkami selektywnymi, zwalczać mechanicznie po przez staranne zabiegi agrotechniczne.


3

Metody zwalczania

Metody zwalczania Jaskier

Jeśli nie lubimy chwastów w trawniku pozostaje nam w pierwszej kolejności zrobić oprysk preparatami selektywnymi np. Starane, Mniszek lub Chwastox. Preparaty selektywne rozróżniają rośliny jednoliścienne (naszą trawę) od dwuliściennych (chwasty). Preparat taki niszczy zarówno część nadziemną jak i podziemną rośliny w ciągu dwóch do trzech tygodni. Po dwóch tygodniach od zastosowania preparatów systemicznych powinniśmy zrobić nawożenie saletrą wapniową na pobudzenie wzrostu trawy co doprowadzi do zagłuszania pozostałych resztek po chwastach. Po trzech tygodniach, jeśli zachodzi taka potrzeba można zrobić wsiewkę nowej trawy. Użycie preparatów selektywnych to jedyny sposób aby pozbyć się chwastów rozłogowych w stu procentach z naszego trawnika.


4

Najpopularniejsze przykłady gatunków chwastów trawnikowych

Najpopularniejsze przykłady gatunków chwastów trawnikowych

Mlecze....Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Kurdybanki...Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
Stokrotki...Stokrotka pospolita (Bellis perennis)
Jaskry...Jaskier rozłogowy (Rarunculus repens)
Babki...Babka zwyczajna (Plantago major)
Koniczyny...Koniczyna biała (Trifolium raepens)
Szczawiki...Szczawiki zajęczy (Oxalis acetosella)
Gwiazdnice...Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)


5
Szczawik zajęczy Szczawik zajęczy

Powyższe przykłady roślin należą do najbardziej uporczywych chwastów z jakimi możemy się spotkać na naszych wypielęgnowanych trawnikach, potrafią występować wszystkie naraz lub osobno. Ręczna walka pomaga na chwilę albo wcale, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z roślinami rozłogowymi np. Jaskry, wyrywamy górną część chwastu a pod ziemią po przez rozłogi narasta ich podwójna ilość. Rozprzestrzenienie danego gatunku zależy też od ph gleby, od jej zasobności i wilgotności.


6

Zapobieganie

Prewencja przeciw chwastom polega na wykonywaniu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych: Koszenie raz lub dwa razy w tygodniu, nawożenie nawozami wieloskładnikowymi dwa do trzech razy w sezonie. Wykonywanie zabiegów sezonowych takich jak wertykulacja, wapnowanie, areacja. Jedną z ważniejszych prac o jakiej należy pamiętać to jesienne grabienie liści, pozostawienie ich na trawie na dłużej niż kilka dni prowadzi do dużych ubytków trawy, która jest wrażliwa na brak światła i procesy gnilne. W miejsce ubytków wiosną pojawią się mniszki i babki. Następną czynność jaką możemy wykonać to pielenie ręczne, jest to czynność żmudna, mozolna i niestety rzadko daje pożądane efekty.


7

Mech

Mech

Mchy i wątrobowce to kolejne utrapienie posiadacza trawnika pojawiają się wszędzie tam gdzie gleba jest zbyt kwaśna, ph poniżej 6,0 a przez większość dnia trawnik pozostaje w cieniu.

W takim wypadku należy regularnie wapnować i zastosować nawóz z antymchem. Jeśli to okaże się nie skuteczne, należy zrobić oprysk Mogetonem 25WP, wykonujemy go, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 18 stopni. Zacienienie trawnika ograniczamy przycinając gałęzie drzew i krzewów. Wiosną wykonujemy wertykulacje, która pomoże mechanicznie usunąć część mchu. Mchy narastają też tam gdzie zbyt często nawozi się nawozami azotowymi.


8
Koniczyna biała Koniczyna biała

Moim osobistym zdaniem robienie oprysku przeciw chwastom to wprowadzanie do gleby kolejnych nienaturalnych związków chemicznych, których i tak mamy wszędzie ponad miarę.
Zalety roślin zwanych chwastami są takie że są równie odporne na koszenie, deptanie i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne jak trawa w trawniku. Nie zapominajmy że większość z tych roślin należy do ziół i jest wykorzystywana przez zielarzy. Koniczyna ma zdolność przyswajania azotu z powietrza i wprowadzania go do gleby mamy więc darmowe nawożenie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

Rdest ptasi Rdest ptasi
Babka wąskolistna Babka wąskolistna
zdjęcie
Babka Babka
Gwiazdnica Gwiazdnica

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.05.2014

Komentarze