Stolik kawowy - jaki wybrać by służył, ale nie zabierał przestrzeni?

Stolik kawowy jest z reguły centralnym miejscem salonu. Służy nam, jak sama nazwa wskazuje, do podania przekąsek oraz ciepłych napojów podczas spotkania ze znajomymi lub codziennego relaksu z rodziną. Stolik w salonie nie musi być nudnym dodatkiem, może nadawać pomieszczeniu styl oraz spełniać inne praktyczne funkcje. Aby dobrze dobrać stolik kawowy należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich.

1

Jak dobrać wielkość stolika kawowego?

Jak dobrać wielkość stolika kawowego?

Wielkość stolika powinna być optycznie dopasowana do wielkości kanapy lub narożnika, przy którym stoi. Przyjmuje się, że długość stolika kawowego powinna wynosić od około połowy do maksymalnie dwóch trzecich długości kanapy. Przy takich proporcji mebli zachowane są proporcje i meble w salonie wyglądają harmonijnie.


2

Ustawienie stolika względem innych mebli

Ważna jest odległość stolika kawowego od samej samej kanapy, a także innych mebli. Przyjmuje się, że ta odległość powinna wynosić minimum 50 centymetrów. Taka odległość umożliwia swobodne poruszanie się wokół stolika kawowego.


3

Wysokość stolika

Złotą zasadą w tej kwestii jest dopasowanie wysokości stolika do kanapy. Stolik powinien być mniej więcej tej samej wysokości co kanapa. Umożliwi to wygodne sięgnięcie po filiżankę lub inne przedmioty stojącą na stoliku.


4

Wybierz swój styl

Jest zrozumiałe, że styl oraz kolor stolika powinien współgrać z innymi meblami. Do aranżacji nowoczesnej wybieramy z reguły prosty w formie, minimalistyczny stolik kawowy. Stoliki występują także w aranżacjach klasycznych. Swoich zwolenników ma ponadto styl eklektyczny. W tak urządzonym salonie możliwe jest zestawienie klasycznego stolika z nowocześnie wykończonym wnętrzem. W wielu sklepach i firmach meblarskich - na przykład w forte.com.pl - możemy wybierać spośród dziesiątek różnych modeli, zarówno tych prostych w formie, jaki bardziej urozmiaiconych. Wiele z modeli stolików występuje w różnych rozmiarach. Dzięki tak szerokiemu wyborowi każdy z nas znajdzie stolik odpowiadający zarówno dostępnej przestrzeni oraz stylowi pomieszczenia.


5

Dodatkowe funkcje stolika kawowego

Stolik kawowy może mieć znacznie więcej funkcji, niż tylko podawania napojów. Standardowym rozwiązaniem jest dodatkowa półka pod blatem, na której możemy przechowywać książki, gazety lub inne drobne przedmioty. Są także stoliki, które mogą zostać powiększone o dodatkowy mniejszy moduł, z reguły chowany pod większym blatem. Taki stolik nie zabiera dużo miejsca, może zostać rozłożony w miarę potrzeby. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach. Na rynku dostępne są stoliki z szufladami, zintegrowanymi ze stolikiem pufami (chowanym pod nim) oraz wiele innych praktycznych rozwiązań. Ważne jest, aby wybrane rozwiązania dopasowane były do naszego stylu życia oraz potrzeb.


6

Rodzaj blatu

Jeżeli zależy nam na tym, aby stolik kawowy nie absorbował uwagi, to powinniście wybrać stolik ze szklanym blatem. Tego typu meble wtapiają się w pomieszczenie. Popularne są także stoliki okrągłe. Tego typu stolik jest mniej praktyczny i z reguły ma mniej funkcji dodatkowych, jednak nadaje wnętrzu ciekawy charakter oraz dynamizm.


7

Podsumowanie

Oferta stolików kawowych na rynku jest bardzo szeroka. Ważne jest, aby stolik, który wybierzemy pasował do wielkości naszego wnętrza, stylu życia oraz wystroju całego mieszkania.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.01.2019

Komentarze